Islámský stát nahání Čechům větší hrůzu než válka na Ukrajině

- Aktuality autor: red

Islámský stát straší Čechy víc válka na východě Ukrajiny. Islamisté představují bezpečnostní riziko podle 86 procent Čechů, ukrajinský konflikt zase vnímá jako hrozbu 67 procent lidí, jak ukázal nejnovější průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVV). 

Češi se bojí ozbrojenců z IS víc než války na Donbase. Ilustrační snímek

Češi se bojí ozbrojenců z IS víc než války na Donbase. Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Strach z islamistů převládá i v otázce evropské bezpečnosti. Jako hrozbu pro celý kontinent vnímá islámské radikály 85 procent dotázaných. Konflikt na Ukrajině ohrožuje evropskou bezpečnost podle 74 procent Čechů.

Strach z IS je přitom podle analytiků z CVV podobně velký napříč různými skupinami české společnost a to bez ohledu na věk, vzdělání nebo politickou příslušnost.

S daty, která se CVV podařilo získat, souvisí i stále se zvyšující zájem o informace kolem IS. Z průzkumu také vyplynulo, že zhruba 54 procent Čechů se zajímá o události spojené s IS, zatímco o dění na Ukrajině 47 procent lidí.

Pozornost si IS vynucuje zveřejňováním záběru poprav zahraničních rukojmích, ale také nedávným únosem Čecha v Libyi. Naopak boje na Ukrajině po vyhlášení příměří postupně slábly až na současné ojedinělé potyčky. 

Průzkum uskutečnilo CVV v období mezi 2. až 9. únorem a zúčastnilo se ho 1069 respondentů starších 15 let. 

Tagy: Česko Ukrajina východ Ukrajiny boje na východě Ukrajiny boje s Islámským státem Islámský stát (IS) válka na Donbasu společnost a veřejné mínění

Zdroje: ČTK