Islámský stát dokázal za rok ovládnout území velké jako Itálie

MAGAZÍN - Magazín autor: pal

Islámský stát (IS) zažívá od loňského července, kdy v Iráku a Sýrii vyhlásila chalífát, rychlý vzestup a to i přes ničivé, letecké útoky ze strany spojenců v čele se Spojenými státy. Nyní IS ovládá území o rozloze 300 tisíc kilometrů čtverečních (přibližně jako Itálie) a v jeho řadách bojuje asi 200 tisíc lidí, kteří jsou většinou velmi dobře vycvičeni. Kromě toho mají islamisté k dispozici miliony dolarů, za které si kupují zbraně a profesionální vojenské vybavení. To vede odborníky na mezinárodní bezpečnost k přesvědčení, že IS ze světa jen tak nezmizí. 

Islámský stát se regionem šíří jako mor

Islámský stát se regionem šíří jako mor,zdroj: Profimedia.cz

Extremisté z organizace Islámský stát, která se do loňského června nazývala Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL), zažili pod vedením abú Bakra Bagdádího, alias chalífy Ibráhíma, od zahájení tažení v Iráku začátkem roku 2014 prakticky jen samé úspěchy. Porážky přišly až letos, kdy americké nálety, ofenzívy irácké armády, kurdských bojovníků či šíitů zastavily v některých oblastech expanzi sunnitských radikálů.

IS si ale i letos připsal některé významné vojenské úspěchy, když v květnu dobyl irácké město Ramádí (správní centrum provincie Anbár; asi 110 kilometrů západně od Bagdádu) či historické syrské město Palmýra.

Islámský stát prý bude existovat nejméně 10 let

"Skupina se podobá povstaleckým hnutím: v některých oblastech může oslabit, jinde může území získat, podle mého ale v blízké budoucnosti přežije," říká odborník Hasan Hasan z analytické skupiny Chatham House s tím, že životnost IS odhaduje ještě nejméně na deset let.

"Idea chalífátu a chalífy Ibráhíma zůstává stále živá v myslích mnoha stoupenců a přívrženců Islámského státu po celém světě," míní Charles Lister z katarského think-tanku Brookings Dauhá.

Úspěch IS je vysvětlován bohatými finančními zdroji, vojenskými schopnostmi bojovníků IS i uměním se napojit na protivládní stížnosti prostých lidí jak v Iráku, kde vládne v posledních desetiletích velká nestabilita, tak v Sýrii, která je již od března 2011 rozervána občanskou válkou.

Islamisté si prý válku mohou dovolit

"Islámský stát je nejbohatší teroristickou skupinou světa," říká expert Patrick Johnston z analytické skupiny Rand Corporation s tím, že příjmy IS se pohybují okolo dvou milionů dolarů týdně.

Letecké útoky na ropná pole v držení IS a pokles ceny ropy trochu snížily příjmy radikálů, skupina si ale našla další zdroje financí. "Vybírá daně a výpalné, má příjmy z černého trhu a pašování a také prodává ukořistěný majetek," dodává Johnston. Podle dalších zdrojů dostává též štědré dary od soukromých mecenášů, kteří IS finančně podporují z Kuvajtu, Kataru či Saúdské Arábie.

Loni ředitel konzultantské firmy Manaar Energy Group ze Spojených arabských emirátů Džaafar Táí odhadoval, že IS získává z prodeje ropy až jeden milion dolarů denně.

Na vojenském poli využívá IS zkušeností řady bojovníků z bývalé irácké armády či tajných služeb z doby vlády diktátora Saddáma Husajna, který byl odstraněn americkou invazí v roce 2003. Tito vojáci mají zejména zkušenost z osmileté války s Íránem.

Islamisté počítají také s velkým množstvím vojenských nováčků, zejména ze zahraničí, ale také s množstvím ukořistěné i na černém trhu nakoupené vojenské techniky, která zahrnuje jak lehké zbraně, tak dělostřelectvo, tanky či obrněná vozidla. Podle Hasana má vojenská složka IS "vybavení, výcvik i operační prostředky jako menší armáda".

IS vládne pomocí strachu

Po obsazení některého území zde IS podle Johnstona ihned zřizuje místní správu a policii. Pro místní obyvatele mají džihádisté dvojí tvář: na jednu stranu terorizují obyvatele brutálními veřejnými popravami, na druhou stranu jim nabízejí relativní stabilitu s dostupnými veřejnými službami jako je zdravotnictví a školství.

"Někteří lidé mají strach z moci islamistů, jiným se ale džihádistický model správy věcí veřejných líbí, protože nevidí jinou alternativu," míní Hasan. Právě absence alternativy byla klíčem k úspěchu IS v Iráku a Sýrii, kde se sunnitská populace cítila být vyňata z moci, kterou drželi šíité.

V Sýrii bylo povstání proti režimu prezidenta Bašára Asada vedeno zejména sunnitskou komunitou, v Iráku sunnité vinili převážně šíitskou vládu z diskriminace.

Protože tato situace zůstává neměnná, může podle Listera IS "i dál využívat ve svůj prospěch souhlas místní populace". "Jediným opravdovým řešením problému IS by bylo vymýcení tohoto rozdělení společnosti, což islamisté podporují," uzavírá Lister.

Tajemný vládce chalífátu

  • abú Bakr Bagdádí (43), alias chalífa Ibráhím, zůstává i po roce vlády v čele chalífátu IS tajemným vůdcem radikálních islamistů, který se málokdy ukazuje na veřejnosti. Ve svém posledním poselství ze 14. května vyzval rodák ze středoirácké Sámarry muslimy, aby se připojili k jeho chalífátu, nebo aby se chopili zbraní ve svých zemích. "Islám nikdy nebyl náboženstvím míru, ale boje," řekl také.
  • Patří k nejhledanějším teroristům světa. USA na jeho dopadení či smrt již v říjnu 2011 vypsaly odměnu deset milionů dolarů, více (25 milionů dolarů) je vypsáno jen na dopadení či usmrcení vůdce teroristické sítě Al-Káida Ajmána Zavahrího.
  • Bagdádí přesto zůstává nedostižný, ačkoli IS se často prezentuje v médiích či na internetu prostřednictvím zvukových záznamů, zpráv, fotek či videí ze svých vojenských tažení či poprav.
  • Za rok své vlády jako chalífa Ibráhím se objevil pouze na jednom videu loni v červenci v mešitě v iráckém Mosulu, který sunnitští islamisté dobyli 10. června. Vousatý Bagdádí v černém obleku a černém turbanu tehdy nařídil všem muslimům světa poslušnost IS. Po zahájení leteckých útoků mezinárodní koalice pod vedením USA loni v srpnu se Bagdádí již na veřejnosti neukázal a objevily se pouze dvě rozmazané fotky kolem jeho údajného úmrtí.
  • Podle odborníka z Middle East Forum Ajmána Tamímího je Bagdádí "lehce mysteriózní postavou, protože údajně přežil řadu pokusů o svou likvidaci". Podle Tamímího může mít pro některé radikální muslimy větší přitažlivost než "stará garda" islamistů jako Zavahrí, protože "dokázal uskutečnit více konkrétních věcí".
  • Podle iráckých tajných služeb se abú Bakr Bagdádí narodil jako Ibráhím Avad Ibráhím Badrí 28. července 1971 v Sámaře. Na univerzitě v Bagdádu získal doktorát z islámských studií a poté krátce učil na univerzitě v Tikrítu. Se svou první ženou má údajně dvě dcery a dva syny, jednoho syna má prý i s druhou manželkou.
  • K rebelům se připojil již v roce 2003 po americké invazi do Iráku, v letech 2005-2007 byl údajně ve věznici v americkém táboře Bucca. V květnu 2010 se stal vůdcem předchůdce IS, Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL), skupiny, která se stala nejbohatší, ale i nejbrutálnější džihádistickou organizací světa.
  • ISIL již v roce 2013 dobyl první území v Sýrii a Iráku - v Sýrii využil probíhající občanské války a v Iráku nestability bagdádské vlády. V roce 2014 pak zahájil velkou ofenzívu v Iráku.
  • Bagdádí také odepřel poslušnost vůdci Al-Káidy Zavahrímu, který Bagdádímu nařídil, aby vyklidil pole v Sýrii a přenechal tamní operace odnoži Al-Káidy, radikálnímu hnutí An-Nusra. Proto v Sýrii bojují ozbrojenci IS jak proti režimu v Damašku, tak proti An-Nusře.
  • Bagdádí se podle expertů liší i od dřívějšího šéfa Al-Káidy Usámy bin Ládina, který byl mezinárodně známý díky svému bohatství i četným mediálním poselstvím již před útoky 11. září 2001. "Bin Ládin byl všeobecně známý, často mluvil o sobě a své zbožnosti," říká Patrick Skinner z analytické skupiny Súfan a dodává, že Bagdádí ve svých proslovech mluví "o chalífátu a svých nepřátelích, nikoli o sobě".

Tagy: Sýrie zahraničí Irák boje s Islámským státem Islámský stát (IS) terorismus a násilí

Zdroje: ČTK