Islamisté zveřejnili video popravy amerického novináře uneseného v Sýrii

- Aktuality autor: Michal Polák

Bojovníci radikální organizace Islámský stát (IS) zveřejnili video s údajným stětím hlavy americkému novináři Jamesi Foleymu, jenž byl unesen v Sýrii. Islamisté ve videu naznačují, že mají v držení také dalšího uneseného amerického novináře Stevena Sotloffa. Jeho život prý bude záviset na dalším postupu Spojených států v Iráku. 

Americký novinář Steven Sotloff v zajetí islamistů

Americký novinář Steven Sotloff v zajetí islamistů,zdroj: Isifa.com

Video s názvem "Vzkaz Americe" bylo podle agentury Reuters zveřejněno prostřednictvím sociálních sítí. Zatím nebylo možné ověřit jeho autenticitu. Šlo by o první případ, kdy Islámský stát takto veřejně zabil amerického občana. 

Foleyho, jenž na Blízkém východě působil pět let, unesli neznámí ozbrojenci 22. listopadu 2012. 

Islamisté z IS ovládají části Sýrie a sever Iráku, kde sunnitská organizace vyhlásila chalífát. Její úsilí o ovládnutí obří přehrady u severoiráckého Mosulu vyvolalo reakci americké armády. Ta poprvé od stažení ze země v roce 2011 v posledních dnech provedla nálety, jimiž podpořila pozemní jednotky irácké armády a kurdských milic. 

Jsme zděšeni

Bílý dům uvedl, že američtí zpravodajci usilovně pracují na potvrzení pravosti videa. "Pokud je pravé, jsme zděšeni brutální vraždou nevinného amerického novináře a vyjadřujeme nejhlubší soustrast jeho rodině a přátelům," řekla mluvčí Bílého domu Caitlin Haydenová. 

"Obama nařídil vojenské operace proti Islámskému státu, čímž Ameriku v podstatě přivádí na šikmou plochu směrem k nové válečné frontě proti muslimům," říkají ve videu titulky v angličtině a arabštině. Následují černobílé letecké záběry zachycující vzdušné útoky. "Americká agrese proti Islámskému státu," vysvětluje popisek. 

Muž, o němž autoři videa tvrdí, že je James Foley, klečí v poušti, zatímco černě oděný a maskovaný muž s nožem stojí za ním. "Vyzývám své přátele, rodinu a milované, aby se povstali proti mým skutečným vrahům, americké vládě, protože to, co se mi stane, je pouze výsledkem jejich lhostejnosti a zločinnosti," říká klečící muž. 

Usmrcení v přímém přenosu

Maskovaný muž angličtinou s britským přízvukem říká: "Toto je James Wright Foley, americký občan, z vaší země. Jako vláda jste v čele agrese vůči Islámskému státu." 

"Dnes na nás vaše vojenské letectvo každý den v Iráku útočí. Vaše údery způsobily oběti mezi muslimy. Už nebojujete proti povstání. My jsme islámská armáda a stát, které byly přijaty velkým množstvím muslimů na celém světě," dodal muž, načež klečícího podřezal. 

Na konci videa pak je vidět jiný zajatec v oranžové kombinéze a jméno v rohu obrazovky: Steven Joel Sotloff. "Život tohoto amerického občana, Obamo, závisí na tvém dalším rozhodnutí," říká maskovaný muž. 

Další novinář v ohrožení

Foley byl novinářem na volné noze a občanskou válku v Sýrii zpravodajsky pokrýval pro zpravodajský server GlobalPost a spolupracoval také s agenturou AFP. 

"Víme, že mnozí z vás čekají na potvrzení nebo odpovědi. Prosím buďte trpěliví, dokud všichni nebudeme mít více informací, a myslete na Foleyovy a modlete se za ně," uvedla Foleyho rodina na twitterovém účtu, jenž byl zřízen ve snaze pohřešovaného vypátrat. 

Sotloff byl rovněž novinářem na volné noze a jeho články vycházely z časopisech Time a Foreign Policy. Nezvěstný je od července 2013, kdy naposledy reportoval ze severu Sýrie. 

Tagy: američan USA poprava Irák novinář bombardování

Zdroje: ČTK