Islamisté zavraždili na univerzitě v Keni 143 lidí. Vybírali si křesťany, muslimy pouštěli

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 2. 4. 2015 21:56) - Aktuality autor: roj

Islamisté z hnutí aš-Šabáb, kteří ráno zaútočili na univerzitní areál ve východokeňském městě Garissa, zabili 143 lidí, převážně studentů. Dalších nejméně 79 lidí je zraněno. Vybírali si křesťanské studenty, muslimy pouštěli. Večer se policistům podařilo čtveřici útočníků zabít, evakuovat zbylé studenty a prohledávají areál, zda se v něm neskrývají další teroristé.

Radikálové zavraždili 143 lidí, další desítky byly zraněny

Radikálové zavraždili 143 lidí, další desítky byly zraněny,zdroj: Profimedia.cz

Ozbrojenci vtrhli do areálu univerzity a univerzitních kolejích ve vojenských uniformách kolem 4:30 SELČ. Začali střílet a z jedné z budov zazněly i výbuchy.

Policii se podařilo evakuovat zbylé tři ze čtyř budov, z obsazené budovy uniklo podle keňského Červeného kříže zhruba 50 lidí. Pohřešovalo se zhruba 500 z celkových 816 studujících, většině z nich se však podařilo utéct či se v areálu zrovna nenacházeli.  

Do poslední chvíle nebylo jasné, kolik útočníci drží rukojmích, známá byla pouze jejich náboženská příslušnost. "Lidi jsme roztřídili a muslimy jsme propustili," uvedl zástupce hnutí aš-Šabáb napojeného na Al-Káidu. 

Přestřelka trvala celý den, protože do areálu bylo těžké se dostat. "Někteří z útočníků jsou na střechách a střílí na nás, kdykoli se snažíme proniknout dovnitř," popisoval situaci zástupce policie. Jeden z útočníků se snažil z areálu utéct, policie ho ale zadržela a zatkla.

Tagy: al-kaida islamisté Keňa teroristický útok terorismus a násilí

Zdroje: ČTK