Islamisté v Íráku a Sýrii údajně vyhlásili chalífát

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Skupina Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL), která v posledních týdnech ovládla velká území na severozápadě Iráku a kontroluje i některé oblasti v Sýrii, dnes prý vyhlásila chalífát Islámský stát. Informovala o tom agentura AFP. 

Nováčci v irácké armádě. Úřady se snaží povzbudit morálku vojáků i nabrat nové

Nováčci v irácké armádě. Úřady se snaží povzbudit morálku vojáků i nabrat nové,zdroj: Profimedia.cz

Do čela chalífátu Islámský stát se postavil vůdce ISIL abú Bakr Bagdádí. Mezi bojovníky takzvané svaté války získal v posledních měsících Bagdádí větší vliv než nynější vůdce teroristické sítě Al-Káida Ajmán Zavahrí. Zavahrí deset let žije na afghánsko-pákistánském pomezí a členy své organizace oslovuje prostřednictvím videa. Bagdádí naproti tomu obsazuje města, zmobilizoval množství lidí a zabíjí své odpůrce v Sýrii a Iráku. 

Bagdádí odepřel poslušnost Zavahrímu, když velitel Al-Káidy nařídil, aby ISIL vyklidil pole v Sýrii a přenechal tamní operace odnoži Al-Káidy, frontě An-Nusra. ISIL v Sýrii dále bojuje, a to nejenom proti režimu prezidenta Bašára Asada v Damašku, ale také proti An-Nusře, jejíž velitelé ale v posledních týdnech rovněž přecházejí na stranu ISIL. 

Chalífát, což znamená vládu chalífy, hlavy muslimské obce, vznikl po smrti proroka Mohameda v roce 632. Původně to byla náboženská instituce, ale i státní útvar, který zahrnoval veškerá území ovládaná muslimy a ve kterém se striktně uplatňovalo islámské právo šaría. Pátý a posledních chalífát, osmanský, zrušil v březnu 1924 turecký prezident Mustafa Kemal Atatürk. 

Boje mezi iráckou armádou a radikály ze skupiny Islámský stát v Iráku a Levantě se o víkendu soustředily hlavně na město Tikrít, jehož opětovný zisk má pro vládu v Bagdádu strategický i symbolický význam. Armáda ohlásila zahájení rozsáhlé vzdušné a pozemní ofenzivy a zakrátko oznámila její první úspěchy. Podle jiných zdrojů ale povstalci mají Tikrít stále pod kontrolou. 

 

 

Tagy: Irák islamisté

Zdroje: ČTK