Islamisté pustili na svobodu 49 tureckých rukojmích

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Všech 49 tureckých rukojmích, včetně diplomatů a zaměstnanců tureckého konzulátu v severoiráckém Mosulu, které zajali na počátku června radikálové z Islámského státu (IS), jsou opět na svobodě. Podle agentury AP to potvrdil turecký premiér Ahmet Davutoglu.

Propuštění rukojmích potvrdil premiér Ahmet Davutoglu

Propuštění rukojmích potvrdil premiér Ahmet Davutoglu,zdroj: Profimedia.cz

Skupina propuštěných pracovníků tureckého konzulátu dorazila v sobotu v časných ranních hodinách autobusy do jihotureckého města Sanliurfa. Na tamním letišti se má setkat s premiérem Davutogluem, který se vrací z oficiální návštěvy v Ázerbájdžánu, a společně odletět do Ankary. Okolnosti propuštění skupiny tureckých zajatců nejsou známy, v prohlášení prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana se mluví o tajné záchranné operaci.

 

Prezident Erdogan v prohlášení poděkoval právě premiérovi a jeho kolegům za důkladně naplánovanou, pečlivě promyšlenou a tajně provedenou noční operaci. Davutoglu novinářům v Ázerbájdžánu odmítl prozradit podrobnosti o okolnostech propuštění tureckých občanů. 

"Tuto práci odvedla (turecká zpravodajská služba) MIT veskrze svými vlastními metodami. Její snahy se v minulých dnech zintenzívnily," řekl jen v prohlášení odvysílaném tureckou státní televizí TRT. 

Podle nejmenovaných bezpečnostních zdrojů, citovaných agenturou Reuters, byli turečtí zajatci propuštěni na syrské straně hranice s Tureckem, kam byli přivezeni z bašty radikálů z Islámského státu (IS), města Rakka. Turecká NTV uvedla bez uvedení zdrojů, že turecká strana nezaplatila za rukojmí výkupné. 

Islamisté zajali 49 pracovníků tureckého konzulátu, včetně generálního konzula, příslušníků vojenských speciálních jednotek a několika dětí, při bleskovém obsazení Mosulu 11. června. Už na počátku července propustili radikálové z Islámského státu 32 tureckých řidičů, které zajali 9. června na severu Iráku. 

Zajetí tureckých občanů v násilím zmítaném Iráku vyvolalo kritiku vlády tehdejšího premiéra a nynějšího prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Veřejnost žádala vysvětlení, proč kabinet nebezpečí neodhadl dříve a obyvatele včas nevaroval a neevakuoval. V současnosti Turecko nedoporučuje svým občanům do Iráku cestovat. Uzavřelo také další svůj konzulát v jihoirácké Basře. 

Turecko přitom ostře odmítlo návrh radikálů z IS, kteří ovládají severovýchodní Sýrii a severozápadní Irák, aby jim předalo kontrolu nad hrobem turecké historické osobnosti, šáha Sulajmána, který je v Sýrii. Výměnou za to extremisté nabídli propuštění rukojmích. 

Hrob dědečka zakladatele Osmanské říše Osmana leží v oblasti severosyrského Halabu a je od odtržení Sýrie od tureckého území v roce 1921 na základě diplomatické dohody nadále tureckým výsostným územím. Ankara tam udržuje vojenskou posádku a místo zůstalo ušetřeno bojů v nynější syrské občanské válce. 

 

Tagy: Turecko Irák rukojmí Islámský stát

Zdroje: ČTK