Islám patří k Německu, prohlásila v předvolební debatě Merkelová

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Islám podle německé kancléřky Angely Merkelové (CDU) patří k Německu. Čtyři miliony muslimů přispívají k úspěšnosti spolkové republiky, prohlásila kancléřka v nedělní předvolební televizní debatě se svým vyzyvatelem Martinem Schulzem ze sociální demokracie. Pevně stála také za svým pojetím migrační politiky.

Angela Merkelová po konci debaty se svým vyzyvatelem Martinem Schulzem

Angela Merkelová po konci debaty se svým vyzyvatelem Martinem Schulzem,zdroj: Profimedia.cz

Merkelová byla v debatě konfrontována se statistikou, podle níž si dvě třetiny Němců myslí, že islám k zemi nepatří. Uvedla, že skeptickému postoji lidí rozumí, vzhledem k tomu, že jsou ve jménu islámu páchány teroristické útoky. Zároveň ale poznamenala, že v Německu žijí čtyři miliony muslimů, takže islám má v zemi své místo.

Šéfka německé vlády se ale také nechala slyšet, že Berlín nebude trpět islamistické kazatele nenávisti. "Kazatelé nenávisti nemají v naší zemi co dělat," řekl i Schulz, podle něhož je ale jen výrazná menšina muslimů radikální.

Není možné si zvyknout na terorismus, je třeba se mu postavit, uvedla také Merkelová, podle níž by to znamenalo vzdát se našeho způsobu života. Se Schulzem se shodla na požadavku, aby byl počet policistů na celonárodní i zemské úrovni zvýšen o 15 tisíc příslušníků.

Merkelová v neděli také obhajovala svoji migrační politiku z krizového roku 2015. Šlo podle ní o velmi dramatickou situaci, v níž bylo správné běžencům pomoci otevřením hranic. Nedovedla si představit, že by se Německo na hranicích pokoušelo tisíce uprchlíků zastavit vodními děli.

Schulz s postupem Merkelové z větší části souhlasil, měla ale podle něj dopředu informovat své evropské kolegy. Integrace běženců, kterých do Německa v letech 2015 a 2016 přišlo 1,2 milionu, podle něj může být úkolem pro celou generaci. Podobně to vidí i šéfka německé vlády. "Máme integrační problémy," uvedla.

Připustila také chyby německé vlády v migrační politice, které vidí především v tom, že se Berlín v minulosti více nevěnoval situaci běženců v mimoevropských zemích. Zároveň poznamenala, že dnes není obecně možné do Německa vůbec nevpouštět běžence, kteří nemají pas nebo jiné potřebné dokumenty.

Podle průzkumů měla v debatě navrch Merkelová

Německá kancléřka podle průzkumu pro televizi ARD v televizní debatě nad svým soupeřem jasně zvítězila. Za přesvědčivější ji mělo 55 procent diváků, Schulze 35 procent.

Schulz byl podle diváků jednoznačně útočnější, což se očekávalo, protože jeho SPD na konzervativní unii CDU/CSU ztrácí zhruba 14 procentních bodů. Za útočnějšího ho označilo 87 procent diváků, Merkelovou jen pět procent.

Lepší argumenty ale podle diváků, kterých podle dřívějších odhadů mělo být až 20 milionů, měla Merkelová (44 ku 38 procentům), která působila také kompetentněji (64 ku 20 procentům). Svého vyzyvatele porazila i v oblastech jako je důvěryhodnost (49 ku 29 procentům) a sympatičnost (49 ku 31 procentům). Schulz zase působil jako bližší občanům (55 ku 24 procentům.)

Nedělní debata byla jediným podobným střetnutím obou uchazečů o kancléřský post před volbami 24. září. Vzhledem k tomu, že je v Německu stále velké množství nerozhodnutých voličů, přikládal se jí velký význam. I u nerozhodnutých voličů uspěla spíše Merkelová, když byla přesvědčivější pro 48 procent z nich, Schulz pro 36 procent.

Podle průzkumu druhé veřejnoprávní televize ZDF ale nynější šéfka německé vlády zvítězila jen v poměru 32 ku 29 procentům. Jedenapadesát procent diváků navíc uvedlo, že Schulzovo vystoupení bylo lepší, než čekali, a 44 procent soudí, že teď mají na sociálnědemokratického politika lepší názor. U nynější šéfky německé vlády dalo stejný postoj v obou případech najevo jen 11 procent lidí.

Parlamentní volby se v Německu uskuteční 24. září.

Tagy: Německo zahraničí německá kancléřka německá politika víra a náboženství média a internet uprchlická krize

Zdroje: ČTK