IS povraždil v Libyi 21 egyptských křesťanů. Egypt odpověděl nálety

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 16. 2. 2015 18:54) - Aktuality autor: str

Radikálové z hnutí Islámský stát v neděli sťali hlavy skupině 21 mužů nedávno zadržených na území Libye. Jedná se o příslušníky egyptských koptských křesťanů. Hromadnou vraždu natočili ozbrojenci na video a zveřejnili na internetu. Egypt reagoval na to reagoval bombardováním pozic IS a k zásahu se přidala i Libye. Islámský stát bombardovaly v Sýrii i letouny Spojených arabských emirátů .

Násilí na videích IS se stupňuje

Násilí na videích IS se stupňuje,zdroj: Profimedia.cz

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí vyhlásil v zemi sedmidenní smutek a svolal Radu národní obrany, která rozhodla o detailech vojenské odvety.

Sísí si před spoluobčany v nočním televizním projevu jasně vyhradil právo "potrestat zločinné vraždy ve vybranou dobu a přiměřenými prostředky". "Egypt a celý svět nyní vedou urputný boj proti extremistickým skupinám, které vyznávají extremistickou ideologii a sdílejí stejné cíle," prohlásil prezident. Vrchní velitel ozbrojených sil Egypta navíc vydal plošný zákaz cestování Egypťanů do Libye.

Vraždu egyptský koptů obratem odsoudila káhirská univerzita Al-Azhar, která platí za respektovanou autoritu v muslimském světě. "Al-Azhar trvá na tom, že takové barbarské činy nemají nic společného s náboženstvím, ať už jakýmkoliv," stojí v prohlášení univerzity.

Na videu je zřetelně vidět, jak ozbrojenci v černém oblečení typickém pro IS naženou 21 mužů v oranžových kombinézách na pláž údajně poblíž Tripolisu. Tam jim následně setnou hlavy. Celý záznam trvá pět minut a nese název "Vzkaz psaný krví pro vyznavače kříže".

V popisku nahrávky stojí protikřesťanské "Lidé kříže, věrní stoupenci nepřátelské egyptské církve". Jeden z vrahů na záznamu provolává slova o "dobytí Říma s Alláhovým svolením," která mohou signalizovat snahu Islamistů rozšířit pole své působnosti. Libye je od Itálie vzdálená pouhých 500 kilometrů.

Egypt odpověděl nálety v Libyi. Zasahuje i Libye

Na hromadnou vraždu koptů reagoval Egypt bombardováním pozic libyjských radikálů, kteří se hlásí k IS. K odvetě se připojila i libyjská armáda. Budou následovat další nálety.

Islamisté v Libyi ovládají tři oblasti. Černé prapory IS vlají v přístavní Darně od svržení bývalého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011. Právě Darna, která se v pondelí ráno stala terčem bombardování, je baštou islamistů ve válkou rozervané Libyi. 

Prezident Sisí pověřil vládu maximální součinností s rodinami obětí. Egypťané také nesmí vycestovat do Libye. Egyptská hlava státu zároveň vyslala ministra zahraničí Samího Šukrího do sídla OSN v New Yorku. Šurkí má za úkol zahájit v Radě bezpečnosti Spojených národů hovory o uplatnění příslušných konvencí OSN.

Na událost už reagoval i americký ministr zahraničí John Kerry, který Egypťanům vyjádřil soustrast a "příšerný teroristický čin" islamistů odsoudil. V prohlášení Bílého domu stojí, že "barbarství IS nezná hranic".

Koptští křesťané tvoří zhruba desetinu egyptské osmdesátimilionové populace. 


Islámský stát bombardovaly i Spojené arabské emiráty

Stíhačky Spojených arabských emirátů (SAE) zahájily v pondělí ráno strategickou ofenzivu proti Islámskému státu (IS) na východě Sýrie. Cílem útoků byly ropné rafinérie ovládané islamisty. Koalice pokračuje ve svém úsilí odříznout IS od finančních prostředků pro financování svých aktivit. Velká část z nich pochází právě z prodeje ropy.

Proti IS v regionu kromě koalice vedené Spojenými státy zasahuje i syrská a irácká armáda a kurdští bojovníci. Letecké údery jsou součástí operace vedené pod názvem Inherent Resolve (Bytostné odhodlání). V Iráku kromě USA operují také armády Austrálie, Belgie, Kanady, Dánska, Francie, Nizozemí a Británie. Na náletech v Sýrii se kromě Američanů podílí širší koalice arabských zemí včetně Bahrajnu, Jordánska a Saúdské Arábie.

 

Tagy: Egypt Libye boje s Islámským státem Islámský stát (IS) terorismus a násilí útoky a atentáty

Zdroje: ČTK