Íránské letouny kvůli sankcím někde nedostávají palivo

- Aktuality autor: red

Letiště v Británii, Německu a Spojených arabských emirátech od minulého týdne přestala poskytovat palivo íránským letounům, které zajišťují pravidelné spoje. Stalo se tak po zavedení nových sankcí proti Teheránu. Uvedla to dnes íránská agentura ISNA s odvoláním na správu íránských leteckých společností.

Americký prezident Barack Obama ve čtvrtek podepsal zákon o zpřísnění restrikcí vůči Íránu kvůli jeho spornému jadernému programu. Zákon posiluje dosavadní americké sankce a jeho cílem je narušit zásobování benzinem Íránu, který má hodně ropy, ale málo zařízení k jejímu zpracování.

Americká opatření doplňují sankce OSN, které schválila Rada bezpečnosti na počátku června.
Francouzská firma Total na konci června rozšířila seznam společností, které přestaly Íránu dodávat benzin a další produkty rafinace ropy, a španělská Repsol se stáhla z kontraktu na rozvoj těžby plynu z velkého íránského pole nazvaného South Pars. Podle agentury Reuters zrušila kontrakt na zpracování zemního plynu z těchto polí rovněž jihokorejská společnost Engineering & Construction Corp.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád v sobotu označil za "patetické" nejnovější sankce vůči své zemi a prohlásil, že světové mocnosti budou svého zastrašování litovat. Narušení zásobování benzinem podle Ahmadínežáda neohrozí ekonomiku země a nezabrání jí hrát významnější úlohu v mezinárodní politice.

Írán tvrdí, že jeho jaderný program se zaměřuje výhradně na energetiku. Mnoho zemí v čele s USA se však obává, že radikální islámský režim v Teheránu usiluje o získání atomové zbraně. Sankcemi se mezinárodní společenství snaží Íránce dostat k jednacímu stolu a přimět je k zastavení obohacování uranu.

Tagy: Írán palivo

Zdroje: ČTK