Íránská opozice: Za mřížemi jsou od voleb desítky novinářů

- Aktuality autor: red

V Íránu skončilo od loňských prezidentských voleb za mřížemi 55 novinářů. Devět z nich bylo zatčeno v minulých dvou dnech. Informovala o tom na svých webových stránkách íránská opozice.

Zátah podle ní souvisí s oslavami islámské revoluce, v jejichž rámci opozice na čtvrtek svolala své stoupence. 

Zatím se nepotvrdila informace, že jsou v Íránu zadržovány také osoby spojené s rozhlasovou stanicí Radio Farda, která vysílá z Prahy. Íránská televize Press TV, která vysílá v angličtině, v neděli oznámila, že byli zatčeni dva agenti americké Ústřední zpravodajské služby (CIA), kteří pracovali pro Radio Farda. Armand Mostofí z této stanice ale řekl americké televizi CNN, že Radio Farda v Íránu žádné své zaměstnance nemá.

Další íránská média v neděli oznámila, že zatčeno bylo sedm osob napojených na radio a že některé byly obviněny ze špionáže pro USA. Podle zpráv odvolávajících se na prohlášení ministerstva informací zadržení prodělali "výcvik v sabotážích". Ministerstvo však nezveřejnilo totožnost zadržených, ani kdy byli zatčeni. 

Radio Farda je službou amerického Rádia Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Vysílá od roku 2003 v perštině a hodlá služby rozšířit. 

Mluvčí RFE/RL Jana Hokuvová v pondělí řekla, že její stanice "nemá nic ověřeného, protože má informace o zatčení pouze z íránského ministerstva zpravodajství a ze státem kontrolovaných médií". Podle ní sice zřejmě někdo zatčen byl, ale jména zadržených nejsou známa a ani není možné říct, pro koho tito novináři pracovali. 

Na webových stránkách opozice se objevila informace, že v minulých dvou dnech skončilo ve věznicích devět novinářů a dohromady je jich tam od loňských protivládních demonstrací 55. Mezi těmi naposledy zatčenými je podle tohoto zdroje zástupce šéfredaktora časopisu Írán Docht Akbar Montadžabí, blízký neúspěšnému kandidátovi prezidentských voleb Mahdímu Karrúbímu. 

Podle íránské studentské agentury ISNA byl odsouzen k půlročnímu vězení bývalý náměstek ministra zahraničí Muhsín Amínzáde. Byl tak potrestán za účast na loňských demonstracích. Obžaloba ho vinila z účasti na nelegálních shromážděních, z narušování bezpečnosti státu a šíření protivládní propagandy. 

Amínzáde patří k táboru dalšího neúspěšného kandidáta voleb Míra Hosejna Músávího a byl mezi několika sty lidmi zatčenými při demonstracích. Írán prožívá od voleb největší krizi od revolučního roku 1979. Policejní zásahy proti demonstrujícím podle opozice nepřežilo od léta do prosince 80 lidí, podle vlády polovina.

Tagy: vězení Írán opozice novináři

Zdroje: ČTK