Írán se prý potajmu vyzbrojuje jadernými raketami

- Aktuality autor: red

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) dostává stále nové tajné informace nasvědčující tomu, že Írán vyvíjí nálože do jaderných hlavic. Podle tiskových agentur to vyplývá z interní zprávy organizace sídlící ve Vídni. Teherán prý chce mít jaderné rakety. Například v podzemním zařízení Fordo údajně Teherán začal instalovat centrifugy na obohacování uranu, což Teherán dosud vždy popíral.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

"Obzvlášť je agentura stále více znepokojena z možných tajených činností na poli jaderné technologie v minulosti nebo v přítomnosti" včetně aktivit směřujících k jadernému vyzbrojení raketami, uvádí se ve zprávě, kterou mají k dispozici tiskové agentury.

Podle informací MAAE islámská republika pokračuje v uskutečňování plánů na své úplné vyzbrojení a obstarání potřebného štěpného materiálu.

Teherán vše popírá

V interním dokumentu rozeslaném jednotlivým členským zemím MAAE se uvádí, že v podzemním bunkru Fordo u posvátného města Kom se už začalo s instalací centrifug k obohacování uranu na vysokou úroveň.

Hlavní inspektor MAAE Herman Nackaerts byl údajně pozván do zařízení na výrobu centrifug a do továrny na výrobu jaderného paliva.

Teherán však popírá, že pracuje na výrobě jaderných zbraní.

Tagy: Írán bezpečnost jádro

Zdroje: ČTK