Írán prý Austrálii několikrát varoval před útočníkem ze Sydney

- Aktuality autor: var

Íránská policie v minulosti několikrát varovala kolegy v Austrálii před Manem Haronem Monisem. Tento muž íránského původu v pondělí vnikl do kavárny v Sydney a mnoho hodin tam držel zaměstnance a návštěvníky jako rukojmí. Jeho čin skončil tragicky - smrtí tří lidí, mezi nimiž byl i on sám. 

Lidé truchlí na místě neštěstí, na Martin Place v Sydney

Lidé truchlí na místě neštěstí, na Martin Place v Sydney,zdroj: Profimedia.cz

Velitel íránských policejních složek Ísmáíl Ahmadí Moghaddam dnes řekl, že Írán na problematickou minulosti Íránce několikrát upozornil. Za života v Íránu měl v Teheránu cestovní kancelář a podvedl své zákazníky. Rozhodl se odjet, aby se vyhnul vězení. V roce 1996 zamířil do Malajsie a z ní do Austrálie. 

Austrálie zatím Monisův čin nepovažuje za teroristický, ale za akci psychicky narušeného jedince. Íránský tisk dnes vyzdvihoval údajné Monisovo spojení s radikální organizací Islámský stát, kterou íránské listy označují arabskou zkratkou DAIŠ. "DAIŠ dorazil do Austrálie," napsal v názvu svého článku o události v Sydney konzervativní deník Chorásán.

Monis přestal po příjezdu do Austrálie vyznávat šíitský islám, který je náboženstvím Íránu, a přešel k sunnitskému islámu. Jméno Monis přijal až v cizině, v Íránu se jmenoval Mohammad Hasan Manteghí.

Na své internetové stránce, která je nyní uzavřená, se údajně nejméně v jednom případě hlásil k IS. Tato sunnitská organizace považuje jako jiní radikální sunnité šíity za odpadlíky od víry. Právník, který ho obhajoval při jeho potížích se zákonem v Íránu, vyloučil, že Monis jednal v rámci větší organizované skupiny. "Je to narušený člověk," řekl o něm. 

Monis na své webové stránce nedávno napsal, že je pronásledován za své politické smýšlení a že bojuje ve jménu islámu a míru. "Jsem jednou z obětí barbarství australské vlády," tvrdil. 

Monis psal v Austrálii hrubé dopisy rodinám vojáků padlých v boji proti islámským radikálům, byl obviněn ze sexuálního násilí a z podílu na zavraždění své ženy. Na svobodě byl na kauci a v únoru ho čekal soud. Australské úřady zatím nevyjasnily otázku, jak to, že byl na svobodě navzdory vážnosti činů, jež jsou mu připisovány. "Všichni jsme rozhořčeni tím, že byl ten člověk volný. Musíme udělat vše, abychom se z tohoto případu poučili," řekl premiér státu Nový Jižní Wales Mike Baird. 

Tagy: Írán Austrálie islám Sydney Islámský stát terorismus a násilí

Zdroje: ČTK