Irák: Sebevražedný útok zabil desítky šíitských poutníků

- Aktuality autor: red

Jednačtyřicet šíitských poutníků v pondělí zabila sebevražedná útočnice na předměstí Bagdádu. Dalších 106 lidí je zraněných. Vyplývá to z bilance, kterou zveřejnil zástupce irácké vlády.

"V 11:45 místního času (09:45 SEČ) odpálila sebevražedná atentátnice pás s výbušninami na svém těle uprostřed davu poutníků mířících do města Karbalá," uvedla v prohlášení irácká armáda. "Nejnovější bilance je 41 mrtvých a 106 zraněných," dodal zdroj z ministerstva vnitra. 

Žena vydávající se za účastnici procesí zaútočila údajně u stánku s občerstvením v šíitské čtvrti Aš-Šaab na severovýchodě města. 

Tento týden se statisíce šíitů vydávají na pouť do Karbaly, ležící asi 110 kilometrů jižně od Bagdádu, na oslavu svátku arbaín, který je jedním z nejdůležitějších v šíitském náboženském kalendáři. 

Obřady ukončí období čtyřicetidenního smutku, jenž začal 7. ledna svátkem ášúrá. Tím si šíitští muslimové připomínají mučednickou smrt imáma Husajna, jednoho z vnuků proroka Mohameda, který zemřel v bitvě u Karbaly roku 680. Procesí vyvrcholí v pátek 5. února. 

Věřící účastnící se pouti bývají každoročně terčem násilností, především ze strany sunnitských vyznavačů islámu, navzdory přítomnosti tisícovek iráckých vojáků a policistů rozmístěných na jejich ochranu kolem průvodu i u mauzolea imáma Husajna v Karbale.

Tagy: sebevražda pouť Irák Bagdád

Zdroje: ČTK