Irácký premiér našel se svým rivalem společnou řeč. Spojily je reformy

- Aktuality autor: pal

Irácký parlament schválil reformy, které o víkendu navrhl premiér Hajdar Abádí. Nová opatření mají zamezit korupci ve státní správě a dotknou se i Abádího předchůdce, současného viceprezidenta Núrího Málikího, který ovšem reformy podpořil. 

Současný premiér Abádí a jeho předchůdce Malikí se nakonec dohodli

Současný premiér Abádí a jeho předchůdce Malikí se nakonec dohodli,zdroj: Profimedia.cz

Vládní mluvčí řekl, že změny se začnou zavádět v příštích měsících a budou po nich následovat další. "V Iráku se v minulých 12 letech zavedl špatný politický systém, který vedl k mylným rozhodnutím a uvedl zemi do nebezpečné situace," řekl mluvčí.

Reformy jsou pro iráckou politiku zásadní

Reforma rozšiřuje pravomoci premiéra a umožňuje mu odvolávat provinční guvernéry a předsedy místních rad. Počítá se také s omezením výhod pro aktivní funkcionáře i pro ty, kteří už jsou v důchodu, a ruší také kvóty pro přidělování postů podle příslušnosti k etnickým nebo náboženským skupinám.

Podle dosavadní praxe byl prezident většinově šíitského Iráku vždy Kurd, premiér šíita a předseda parlamentu sunnita. Nová norma předpokládá, že politici budou do funkcí dosazování jenom podle své kompetence a zkušenosti.

Iráčtí představitelé se předhánějí ve volání po nápravě. Předseda parlamentu Sálim Džabúrí v pondělí vyzval premiéra, aby odvolal ministry odpovědné za chyby a korupci. Znalec ústavy Zajd Alí tvrdí, že "politici oficiálně reformy podporují, ale v praxi budou jednat proti nim".

Parlament v úterý hlasoval také o svém vlastním návrhu, který předpokládá odvolání ministrů financí a energetiky, snížení počtu ministerstev, omezení ochranek činitelů a reformu soudního systému. I tento návrh prošel.

Premiér navrhl opatření až po demonstracích

Abádí reagoval na vleklé demonstrace proti korupci a nevýkonné státní správě. Kromě jiného navrhl zrušení funkcí viceprezidentů a místopředsedů vlády a požádal o zahájení šetření případů korupce.

V minulých týdnech se v Bagdádu a dalších iráckých městech konaly demonstrace proti špatné kvalitě veřejných služeb, zejména proti výpadkům dodávek elektřiny.

Kvůli nim se Iráčané musejí obejít několik hodin denně bez proudu i za současných vysokých teplot, přesahujících 50 stupňů Celsia. Demonstranti označovali za příčinu nekvalitních veřejných služeb korupci a nekompetenci domácích politiků.

Hluboká reforma státní správy počítá se zrušením funkcí tří viceprezidentů a tří místopředsedů vlády. Málikí, který byl za svého vládnutí kritizován za korupci a autoritářské vedení země, změnu podpořil.

Reforma rozšiřuje pravomoci premiéra a umožňuje mu odvolávat provinční guvernéry a předsedy místních rad.

 

Tagy: zahraničí Irák zákony a vyhlášky korupce a úplatkářství irácká politika

Zdroje: ČTK