Investor Bakala koupil prastaré vinařství v jižní Africe

- Aktuality autor: Danica Klein

Finančník Zdeněk Bakala koupil jedno z nejstarších vinařství v Jihoafrické republice Klein Constantia. Podnik, který patřil přes 30 let jedné z místních rodin, vlastní spolu s Angličanem Charlesem Harmanem, výkonným ředitelem společnosti BXR Group, kterou Bakala spoluvlastní. Napsal to dnes server iDnes.cz.

Bakala chce zachovat stávající vedení vinařství včetně sklepmistra, do podniku hodlá investovat a dál jej rozvíjet. "Považuji zachování tohoto dědictví za velkou odpovědnost," řekl serveru jeden z nejbohatších Čechů.

Do 27 zemí světa

Server píše, že vinařství na svých webových stránkách uvádí, že Bakala do Jihoafrické republiky jezdí pravidelně už 20 let a vlastní sídlo v Kapském městě. Zemi si prý oblíbil hlavně proto, že je dynamičtější než usedlé evropské ekonomiky.

Harman dlouho pracoval jako investiční bankéř. Naposledy vedl investiční oddělení banky JPMorgan ve Velké Británii. Nyní řídí společnost BXR, v níž Bakala vlastní 50procentní podíl.

Historie vinařství Klein Constantia sahá až do 17. století, patří tak k jednomu z nejstarších v zemi. Od roku 1980 jej vlastnila rodina Joosteových. Víno vyváží do 27 zemí světa, napsal iDnes.cz.

Jedna z největších skupin

Bakala patří k nejznámějším českým podnikatelům. Ovládá společnosti v celkové hodnotě miliard dolarů - působí například v hornictví, energetice či médiích. Jím spoluvlastněná NWR je přední těžební firmou ve střední Evropě a jednou z největších průmyslových skupin v Česku.

Klíčový majetek NWR představuje černouhelná těžební společnost OKD. V roce 2008 koupil vydavatelství Economia, které mimo jiné vydává Hospodářské noviny a Ekonom, v roce 2006 finančně vstoupil do časopisu Respekt.

Tagy: ekonomika finance bakala víno

Zdroje: ČTK