Investice do whisky přináší rekordní zisky

- Magazín autor: var

Už vás unavuje investovat do akcií a dluhopisů? Zkuste koupit trochu likvidnější aktivum - whisky! Na whisky, jejíž hodnota může vystřelit raketově vzhůru a vynést ohromné zisky, sází investoři po celém světě, napsal zpravodajský server CNN.

Cena whisky stoupá

Cena whisky stoupá,zdroj: ThinkStock

Od chvíle, kdy před šesti lety vznikl první index pro whisky, stoupla hodnota nejlepších jednodruhových (single malt) whisky o více než 660 procent - a snadno překonala výkonnost akciových trhů a dalších aktiv. V lednu se jediná láhev skotské Macallan "M" vydražila za rekordních 628 205 dolarů (13,8 milionu Kč). 

"Whisky coby způsob investice táhne vzhůru rostoucí zahraniční poptávka společně s neustále se snižující nabídkou vzácné a staré single malt," sdělil Stephen Notman ze společnosti The Whisky Corporation.

Například v roce 2012 se 64 let stará láhev skotské whisky Glenfiddich z roku 1937 prodala v dražbě aukčního domu Christie's za 46 tisíc liber. Vyrobeno bylo původně jen zhruba 60 lahví.

Odborníci jsou přesvědčeni, že takto omezené množství starších, vzácných whisky znamená, že trh má před sebou nepřetržitý prudký růst.

Investoři by pochopitelně měli dávat pozor, aby svou investici nevypili - odborníci doporučují koupit si dvě lahve, pokud to je možné: jednu do investičního portfolia a druhou ke konzumaci.

 

Tagy: ekonomika investice burza whisky sběratelství a aukce

Zdroje: ČTK