Interpolem hledaní zločinci se volně procházejí po ulicích Minsku

- Aktuality autor: red

Další z klanu bývalých kyrgyzských vůdců se uchýlil pod křídla běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Bratr svrženého kyrgyzského prezidenta Žanyš Bakijev, mezinárodně stíhaný za krveprolití při protivládních vzpourách v Kyrgyzstánu v roce 2010, se v klidu prochází po bulvárech běloruského hlavního města Minsku. Vyfotil ho běloruský opoziční aktivista Michail Paškevič.

Bývalý šéf kyrgyzských bezpečnostních složek Žanyš Bakijev patří k rodinnému klanu, který do krvavého lidového povstání v roce 2010 v Kyrgyzstánu zastával vysoké státní funkce. Jeho bratr Kurmanbek Bakijev byl prezidentem a nyní žije rovněž v Bělorusku pod ochranou prezidenta Lukašenka.

Žanyše Bakijeva zaznamenal na fotografii před restaurací Grünwald opoziční aktivista Paškevič z hnutí "Mluv pravdu!" a jeho fotografii umístil na Facebooku. "Do Grünwaldu chodí obědvat úředníci z ministerstva zahraničí a poblíž je prezidentská kancelář," řekl Paškevič a dodal, že běloruské úřady se přítomností Interpolem hledaného zločince na území Běloruska netají.

Bělorusko nijak nereaguje na žádosti o vydání

Žanyš Bakijev je mezinárodně stíhaný za vydané rozkazy vedoucí ke smrti povstalců útočících v roce 2010 na vládní budovy v hlavním městě Biškeku (stejně jako jeho bratr Kurmanbek) a také za účast na vraždě vedoucího prezidentské kanceláře Medeta Sadyrkulova v roce 2009.

V dubnu 2010 se proti režimu Kurmanbeka Bakijeva vzbouřilo obyvatelstvo několika kyrgyzských měst a po krvavých incidentech v centru Biškeku prezident ze země uprchl. V Bělorusku dokonce získal státní občanství a spekuluje se o jeho ředitelství ve zbrojařském podniku. Na opakovanou žádost kyrgyzských úřadů o jeho vydání Bělorusko nereaguje.

Kyrgyzské úřady vydaly zatykač na několik členů početné rodiny Bakijevů. Další prezidentův bratr Akmat Bakijev, který si odpykával trest sedmi let vězení za podvody a nezákonné držení zbraní, dokonce v březnu utekl přímo z nemocničního lůžka.

Tagy: terorismus diktatura hitler svinstvo Bělorusko genocida vyvraždění

Zdroje: ČTK