Interpol chce stopnout aukci obrazu ruského malíře, je kradený

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 31. 5. 2015 15:29) - Aktuality autor: pal

Pobočka Interpolu v Rusku oficiálně požádala britské úřady o zastavení aukce obrazu Večer v Káhiře od slavného ruského malíře Ivana Konstantinoviče Ajvazovského, protože dílo bylo ukradeno ze soukromé sbírky. Obraz nabízí aukční síň Sotheby´s . Odhadovaná cena díla se pohybuje kolem dvou milionů liber (zhruba 76,3 milionů korun). Aukční síň ovšem aukci nezastaví, protože prý dílo není na seznamu předmětů ukradených v Moskvě.   

Obraz Večer v Káhiře od Ivana Konstantinoviče Ajvazovského, který nabízí galerie Sotheby´s

Obraz Večer v Káhiře od Ivana Konstantinoviče Ajvazovského, který nabízí galerie Sotheby´s,zdroj: Profimedia.cz

Dražba se má konat v úterý. Aukční síň uvedla, že tvrzení o údajné krádeži díla zná. Detailní zpráva mapující dostupné informace a poznatky o prodávaném obrazu ale prý zjistila, že v databázích ukradených uměleckých děl o něm žádný záznam není, a to ani v databázi, kterou provozuje ruské ministerstvo kultury.

Ruské ministerstvo vnitra uvedlo, že obraz byl v roce 1997 ukraden ze soukromé sbírky v Moskvě. O tom, že by malba v nabídce aukční síně byla údajně ukradeným obrazem, neví podle Sotheby's ani moskevská policie.

Sotheby's v neděli uvedla, že dílo není na seznamech odcizeného umění a že ho tak neeviduje ani databáze ruského ministerstva kultury. Dražba plánovaná na 2. června v Londýně se tedy uskuteční.

Ajvazovskij proslul jako malíř mořských krajin, bouří a přístavů. Hojně cestoval po Rusku i po světě, jeho nejlepší díla vznikala podle expertů v jeho rodném městě Feodosija na Krymu, kde na své náklady založil obrazovou galerii.

Tagy: Rusko Velká Británie zahraničí podvody a krádeže umění a kultura

Zdroje: ČTK