Internetová encyklopedie Wikipedia podle studie ztrácí editory

- Magazín autor: Sebastian Kantor

Internetová encyklopedie Wikipedia, která patří mezi největší webové stránky na světě, ztrácí mnoho ze svých editorů v anglickém jazyce. To ochromuje její schopnost plnit misi coby přehledný a co nejúplnější online zdroj informací, uvedla americká studie, z níž dnes citovala agentura AFP.

Wikipedia (ilustrační obrázek)

Wikipedia (ilustrační obrázek),zdroj: ThinkStock

Studie, kterou vedl Aaron Halfaker z Minnesotské univerzity, zjistila, že počet "spolupracovníků", tedy dobrovolných editorů encyklopedie, vytrvale klesá ze zhruba 56.000 v roce 2007 na asi 35.000 ke konci 2012. 

Pokles má podle výzkumníků řadu příčin včetně nárůstu automatizovaných programů, tzv. botů. Ale některé potenciální přispěvatele podle nich odrazuje i samotná struktura Wikipedie. 

"Některé změny, které komunita Wikipedie přijala, aby udržela kvalitu a ucelenost v době masivního růstu účastníků, paradoxně ochromila samotný růst," napsali vědci ve studii zveřejněné v odborném časopise American Behavioral Scientist. Podle ní sice Wikipedia chtěla vymýtit méně schopné editory, ale přijatými omezeními a pravidly zároveň odradila "žádoucí nováčky", kteří ztratili zájem, když byly jejich první příspěvky smazány. 

"Wikipedia se změnila z 'encyklopedie, kterou může editovat kdokoli' na 'encyklopedii, kterou může editovat kdokoli, kdo chápe pravidla, prorazí neosobní zeď poloautomatických odmítnutí a pořád ještě bude chtít dobrovolně přispívat svým časem a energií'," dodali autoři studie. 

Wikipedia má 285 jazykových mutací. Česká verze Wikipedie zahájila činnost v roce 2002, nyní má již 252.512 článků.

Tagy: wikipedia

Zdroje: ČTK