Inspektoři z OSN dokončili práci v Sýrii. Vzorky míří do laboratoře

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Inspektoři, kteří v Sýrii zkoumali údajné použití chemických zbraní, dnes dokončili sběr vzorků, informoval mluvčí OSN. Nyní chystají jejich analýzu, není však jasné, jako dlouho potrvá. Vzorky mají zkoumat laboratoře ve Švédsku a Finsku. 

Situace v Sýrii

Situace v Sýrii,zdroj: Profimedia.cz

Inspektoři dnes ukončili svou práci v terénu na místech údajných chemických útoků a v sobotu mají ze Sýrie odjet. Mluvčí OSN Martin Nesirky prohlásil, že před jakýmikoli závěry o použití chemických zbraní musí proběhnout kompletní analýza. 

S požadavkem na laboratorní rozbor odebraných vzorků přišel také Damašek, který prý neuzná jakoukoli předběžnou zprávu. Tu by měl tým po odjezdu ze Sýrie předložit generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi. 

Inspektoři mají ze Sýrie podle agentury AP zamířit do Nizozemska a někteří z nich pak budou v práci pokračovat v laboratořích. 

Jedním z vědeckých pracovišť, kde bude analýza probíhat, je podle agentury APA výzkumný ústav obrany ve švédském městě Umea. Druhá laboratoř působí při Helsinské univerzitě. 

Inspekční tým pracoval v Sýrii s úterní přestávkou od pondělka, aby objasnil údajný chemický útok, při němž 21. srpna zemřelo několik set lidí. Dnes byli ve vojenské nemocnici na damašském předměstí Mazza. V pondělí odebírali krevní vzorky lidem na předměstí Muadamíja, ve středu působili v okolí Malajhy, což jsou farmy v oblasti Ghúta zasažené údajným chemickým útokem. Ve čtvrtek se do Ghúty vrátili. 

Tagy: nepokoje v Sýrii

Zdroje: ČTK