Inspektoři v Česku kontrolují firmy, které dovezly rizikové okurky ze Španělska

- Aktuality autor: red

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) začali s kontrolou firmy, které v minulých dnech dovezli rizikové okurky ze Španělska. Informaci sdělil mluvčí SZPI Michal Spáčil.

Výsledky kontroly a odebíraných vzorků zatím inspekce nemá, nevědí zatím ani, zda byly okurky v prodeji. Bio okurky dovezené do firmy Country Life na Benešovsku jsou zřejmě kontaminované bakterií působící nebezpečnou střevní nákazu. Inspektoři kontrolují firmu a odebírají vzorky, uvedl Spáčil. České společnosti podle něj dovezla okurky firma z Německa.

SZPI dostala v noci varování

SZPI informaci o dovozu potraviny do Česka dostala v sobotu v noci díky unijnímu systému rychlého varování (RASFF). Experti zjistili, že střevní infekci způsobuje bakterie zvaná enterohemoragická Escherichia coli.

Německo už hlásí první oběti, další lidé jsou prý v ohrožení života. Současná epidemie střevní nákazy vyvolané bakterií E. coli je jedna z největších svého druhu na světě a v Německu vůbec nejhorší, jaká tam kdy byla zaznamenána, informovalo Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) se sídlem ve Stockholmu.

Tagy: varování Německo Španělsko infekce okurky

Zdroje: ČTK