Inspektoři OSN znovu vyrazili k místu údajného chemického útoku v Sýrii

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Odborníci OSN dnes po denní pauze obnovili práci v Sýrii a vyjeli k místu údajného chemického útoku u Damašku. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun řekl, že k dokončení práce potřebují ještě nejméně čtyři dny. Inspektoři mají za úkol najít důkazy o tom, že 21. srpna dopadly na několik předměstí východně od Damašku chemické zbraně. Podle syrské opozice tehdy zahynulo několik set lidí. 

Syrský ministr zahraničních věcí Walid Muallem

Syrský ministr zahraničních věcí Walid Muallem,zdroj: Profimedia.cz

Jedno z míst si inspektoři prohlédli už v pondělí. Jejich konvoj se ale tehdy dostal do palby, takže v úterý museli svou výpravu z bezpečnostních důvodů přerušit. Dnes dorazili do Malajhy, což jsou farmy v oblasti Ghúta zasažené údajným chemickým útokem. Inspektoři se pohybují v doprovodu povstalců, kteří tuto část území u syrské metropole ovládají. V pondělí odebírali krevní vzorky lidem na předměstí Muadamíja. 

Útok vyvolal velké pobouření. USA a další západní země nepochybují už o tom, že šlo o chemický útok. USA a Británie jej připisují režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Hovoří se o vojenské odvetné akci, která má Asada za nasazení chemických zbraní potrestat. Británie dnes v Radě bezpečnosti OSN předloží návrh rezoluce, která má chemický útok odsoudit a poskytnout mandát k ochraně civilistů. 

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun ráno řekl, že inspektorům by se měl dopřát čas na to, aby mohli svou práci dokončit. Podle něj poskytuje syrský konflikt výjevy, jaké "jsme v 21. století neviděli". Odpoledne pak upřesnil, že inspektoři potřebují ještě čtyři dny. Tým přijel do Sýrie 18. srpna původně k vyšetření chemických útoků z jara. Počítalo se s tím, že v zemi zůstane asi dva týdny. Nyní se soustředil na sbírání důkazového materiálu po nejnovějším chemickém útoku. 

Syrská vláda vytrvale popírá, že použila chemické zbraně. Náměstek jejího ministra zahraničí Fajsal Mikdád dnes z útoku dokonce obvinil západní státy. Řekl, že USA, Británie a Francie pomohly teroristům chemické zbraně použít. Pohrozil, že tytéž skupiny je brzo použijí v Evropě. 

Proti chystané intervenci je trvale Rusko. Jeho ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes řekl zmocněnci OSN pro Sýrii Lachdarovi Brahímímu, že odvetný útok povede k destabilizaci celého regionu. Agentura Interfax později citovala náměstka ministra zahraničí Vladimira Titova, který chce, aby RB OSN při svém rozhodování o nové rezoluci počkala na výsledek inspekce OSN. "Hovořit o reakci Rady bezpečnosti, dokud inspektoři OSN nepředají svou zprávu, je přinejmenším předčasné," řekl Titov. 

Tagy: Sýrie chemické zbraně

Zdroje: ČTK