Inspektoři OSN odebrali krev raněným po chemickém útoku v Sýrii

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Inspektoři OSN dnes dorazili k obětem středečního údajného chemického útoku v Sýrii a odebrali raněným krev. Chtějí také získat vzorky tkání z těl mrtvých. Doprovází je členové povstalecké Syrské svobodné armády a syrský lékař abú Karam, který o práci inspekcí informoval agenturu Reuters.

Skupina prý dorazila na damašské předměstí Muadamíja. "Jsme v mešitě Radva. Inspektoři hovoří s raněnými a spolu s našimi lékaři jim odebírají krev," řekl abú Karam.

V Muadamíji přišlo ve středu při útoku o život na 80 lidí. Stovky dalších pak zamřely v dalších místech jižně a východně od Damašku. Na inspektory v Muadamíji čekal početný dav civilistů ochotných vypovídat o středeční události. Podle opozičních aktivistů chtějí experti OSN prohlédnout také těla mrtvých a odebrat z nich vzorky tkání.

Inspektoři za sebou mají dramatickou cestu, protože se jejich konvoj dostal opakovaně do palby odstřelovačů. Tým ale přesto na místo dorazil a nikdo z pracovníků OSN nebyl raněn. OSN k incidentům vydala prohlášení, v němž naléhá na to, aby obě strany konfliktu spolupracovaly a umožnily inspekci. Jak ze středečního útoku, tak z dnešní palby na konvoj OSN se obviňují navzájem syrská armáda a povstalci.

Na výsledku šetření podle některých tiskových agentur závisí rozhodnutí o zahájení případné vojenské intervence v Sýrii. Americký ministr obrany Chuck Hagel řekl, že případná vojenská operace by byla koordinována se spojenci z NATO. Britský premiér David Cameron zkrátil svou dovolenou, aby se mohl zúčastnit mimořádné bezpečnostní schůzky.

Syrská vláda odmítá odpovědnost za chemický útok. Rusko dnes zdůraznilo, že bez mandátu OSN bude jakákoli intervence porušením mezinárodního práva.

Británie už v neděli naznačila, že důkazy o použití chemické látky budou možná v době inspekce už zničeny. Ministr zahraničí William Hague řekl, že mnoho důkazů "mohlo být zničeno následnou dělostřeleckou palbou, další důkazy pak mohly ve dnech po útoku prostě zaniknout a další mohou být zfalšované".

Agentura AFP dnes ale oslovila experty, podle nichž by neměl být problém najít stopy po chemických zbraních, pokud jde o známé složky jako například nervový plyn sarin.

Po několikadenních průtazích dostali inspektoři teprve v neděli povolení od syrských úřadů, že mohou navštívit inkriminované místo.

Tagy: Sýrie chemické zbraně

Zdroje: ČTK