Inspekce se nebude zabývat zastavením vyšetřování týkající se D47

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) se nebude zabývat rozhodnutím protikorupční policie o odložení trestního oznámení podaného kvůli podezření z nedodání původně sjednaného stavebního materiálu na zvlněné úseky dálnice D47. Kauza tak definitivně končí bez obvinění. Inspekce není oprávněna přezkoumávat rozhodnutí policie, řekla mluvčí GIBS Radka Sandorová. Podle ní tyto kompetence přísluší státnímu zástupci. Na inspekci se v srpnu obrátilo Ředitelství silnici a dálnic (ŘSD), které se s odložením případu nechtělo smířit.

"Podání bylo vyhodnoceno se závěrem, že GIBS není oprávněna přezkoumávat postup orgánů činných v trestním řízení ani jejich rozhodnutí, takové kompetence má v těchto případech pouze příslušný státní zástupce," uvedla mluvčí.

Protože se žalobci s názorem policie ztotožnili, prověřování je tak definitivně skončeno. "Krajské státní zastupitelství v Ostravě usnesení policejního orgánu shledalo zákonným, tj. ztotožnilo se s názorem policie," řekl státní zástupce Radim Sobek.

Šéf ŘSD David Čermák přitom v srpnu novinářům sdělil, že policie v tomto případě postupovala nestandardně, nevyslechla prý řadu lidí z ŘSD a v technických věcech si udělala názor pouze na základě materiálů dodaných stavební firmou (Eurovia CS) a technickým dozorem (HBH Projekt).

Policie podle ŘSD v odůvodnění rozhodnutí připustila, že stavební firma postavila stavbu s jinými vlastnostmi, než stanovila příslušná smlouva, a zároveň cenu účtovala podle původního rozpočtu. Přesto se ale trestný čin nestal, protože tuto stavbu převzal technický dozor, kterého ŘSD pro dohled nad stavbou najalo, uvedla v odůvodnění.

ŘSD podalo kvůli dálnici ještě další trestní oznámení, které se týká údajné záměny požadované oceli při stavbě některých mostů za levnější, tuto část policie stále prověřuje.

Tagy: dálnice D47

Zdroje: ČTK