Inspekce má prošetřit Martinů kvůli schůzce s Nečasem

- Aktuality autor: red

Ministr vnitra Radek John dal podnět Inspekci policie, aby prošetřila jednání policejního prezidenta Oldřicha Martinů. Řekl to serveru Euro.cz s tím, že důvodem je páteční schůzka Martinů s premiérem Petrem Nečasem kvůli kauze údajné korupce na Státním fondu životního prostředí.

Uvedl také, že bývalý ministr vnitra ODS Ivan Langer vynáší informace získané při policejním vyšetřování kauzy, upravuje je a nabízí je novinářům. Martinů ani Nečase se snažila kontaktovat, ke schůzce se nevyjádřili.

"Policie musí vědět, že do vyšetřování nebude nikdo zasahovat, nikdo nebude vysávat informace. Mimochodem to eskaluje a dokazuje to včerejší schůzka policejního prezidenta s premiérem. Obešel svého nadřízeného, ministra vnitra, a poskytl mu informace z vyšetřování v kauze, ve které premiér má být vyslýchán jako svědek. To mi přijde natolik závažné, abych se obrátil na policejní inspekci, aby prověřila chování policejního důstojníka," řekl serveru John.

Pobouřeni jsou i sociální demokraté

John již několik týdnů marně žádá rezignaci policejního prezidenta, za kterým stojí ODS. Schůzka Nečase a Martinů pobouřila i opoziční sociální demokraty. "Pokud se prokáže, že se policejní prezident setkal s premiérem a informoval jej o podrobnostech v kauze Drobil, bude mít Radek John mou plnou podporu pro odvolání Martinů," uvedl dnes stínový ministr vnitra ČSSD Jeroným Tejc.

Langer podle Johna po policejní práce zasahuje často. "Další K9 začíná zítra (v neděli) a my na ni přicházíme s tím, že pokud má tento národ věřit, že policie bude opravdu bojovat proti korupci, je třeba přijmout politická rozhodnutí. Rozhodnutí, aby se zabránilo vlivu Ivana Langera. A je třeba zaručit delangerizaci ministerstva vnitra, jinak budeme směšnou vládou," uvedl John.

Langer poskytl zkreslené informace

Langer podle něj navíc v kaze údajné korupce na SFŽP novinářům nabízel zkreslené informace, které měly vytvořit dojem, že John věděl o možné korupci ve fondu a nic neudělal.

John řekl, že se s tehdejším šéfem Státního fondu životního prostředí Liborem Michálkem setkal kvůli situaci ve fondu už koncem léta. Michálek prý hovořil o podezření na korupci ve fondu, nicméně podle Johna tehdy ještě neměl žádné důkazy a John mu poradil si je pořídit. Michálek se ho prý také ptal, zda neví o někom, kdo by měl techniku k zaznamenání schůzek, které se týkaly údajné korupce. John mu podle svých slov řekl, že někteří novináři, například Janek Kroupa. Ten taky nakonec celou kauzu zveřejnil na stránkách MfD.

"Vyjádření pana ministra Johna je pro mně šokem. Přiznal se, že svým postupem zmařil vyšetřování možného trestného činu. A to tím, že v okamžiku, kdy byl informován o podezření, tak místo toho, aby věc okamžitě předal policii, tak ji předal médiím," řekl Langer, kterého se aktuální kauza také týká. Jeho jméno je na nahrávkách spojováno se získáváním peněz na financování ODS.

Tagy: vyšetřování langer

Zdroje: ČTK