Iniciativa Vraťte nám stát: Parlament musí zřídit komisi z řad občanů

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Iniciativa Vraťte nám stát, která sdružuje občanské a profesní organizace, žádá předsedy parlamentních politických stran o zřízení parlamentní vyšetřovací komise s účastí občanů. Komise musí podle aktivistů nestranně přezkoumat vliv korupce a organizovaného zločinu na politiku. Zástupci iniciativy zaslali dopis se žádostí o zřízení komise šéfům stran i médiím.

Aktivisté navrhují vypustit ze zákona o jednacím řádu sněmovny podmínku, podle níž mohou utvářet podobné komise jen poslanci. Uvádějí, že mluví jménem 23 občanských a profesních organizací a 13.000 jednotlivců.

"Volič má právo vědět, kdo z politiků placených z našich daní a vázaných složeným slibem je napojený na klientelistické sítě a organizovaný zločin," uvádějí zástupci iniciativy v dopise předsedům stran. Napojení vysoké politiky na organizovaný zločin však podle nich nemůže odhalit policie a státní zastupitelství. "I tyto orgány jsou klientelismem zasaženy. Někteří jejich představitelé jsou zřejmě přímo úkolováni, aby citlivé kauzy zametali pod koberec," píše se v dopise iniciativy.

V čele komise musí být nezávislí občané

Jedinou možností, jak rozkrýt korupci, je podle platformy Vraťte nám stát právě parlamentní občanská vyšetřovací komise. Měla by být složena z nezávislých osobností, například z duchovních, umělců či vědců. Členy by nominovaly občanské organizace a volila sněmovna. Podobná komise podle iniciativy funguje třeba od loňského roku ve Velké Británii v kauze používání odposlechů zaměstnanci již zrušeného bulvárního nedělníku News of the World mediálního magnáta Ruperta Murdocha.

Iniciativa oznámila v dopise předsedům stran, že nechce svrhnout parlamentní demokracii. Se šéfy stran chtějí zástupci iniciativy o zřízení komise jednat.

Platformu Vraťte nám stát tvoří 23 občanských sdružení či profesních organizací. Mezi nimi je například Veřejnost proti korupci, Nadační fond proti korupci, Vyměňte politiky, Inventura demokracie, Český helsinský výbor, Nesehnutí, Herecká asociace, Romea nebo Brno kulturní.

Tagy: zločin parlament iniciativa organizace

Zdroje: ČTK