Indonéský prezident potvrdil smrt vůdce radikálů

- Aktuality autor: red

Indonéský prezident ve středu potvrdil, že mezi ozbrojenci zabitými při úterní přestřelce je jeden z vůdců radikální organizace Jemaah Islamija (JI) Dulmatin.

Policie ho hledala v souvislosti s teroristickými útoky na ostrově Bali, které si v roce 2002 vyžádaly přes 200 mrtvých. 

Prezident Susilo Bambang Yudhoyono uvedl, že Dulmatin zemřel při přestřelce v internetové kavárně na jihozápadě Jakarty. Při razii policie usmrtila další dva ozbrojence.  "Indonéské úřady je (teroristy) budou nadále pronásledovat a udělají všechno, co budou moci, aby jim zabránily v ubližování našim lidem," prohlásil Yudhoyono. 

"Je to velký úspěch, ale jak jsme viděli v Iráku, Afghánistánu a na dalších místech, odstraníte jednoho vůdce a na jeho místo může nastoupit někdo jiný," upozornil velitel amerických protiteroristických sil na jihu Filipín plukovník Bill Coultrup. Právě na jihu Filipín Dulmatin předpokládaně v posledních letech bojoval ve Skupině Abu Sayyafa napojené na teroristickou síť Al-Káida. 

Indonéský úspěch dokazuje, že "naše operace jsou efektivní a že jsme byli schopni ho vypudit", řekl velitel filipínského námořnictva generál Juancho Sabban, jenž má zásluhu na vyhnání Dulmatina a jeho mužů z Filipín. Sabban navíc v minulosti vedl operace, při nichž byli zabiti nebo dopadeni někteří z vůdců Skupiny Abu Sayyafa. 

Bezpečnostní odborník v Jakartě Sidney Jones zdůraznil, že Dulmatinova "smrt a skutečnost, že se vrátil, aniž to kdo zaznamenal, povedou ke zvýšené kontrole oblasti mezi Filipínami, Malajsií a Indonésií, protože tam je několik velmi nebezpečných osob, o nichž jsme si mysleli, že jsou stále na Filipínách". 

Indonéské bezpečnostní síly provedly v posledních dnech řadu zátahů v severní provincii Aceh, kde bylo v únoru objeveno tajné výcvikové středisko teroristů. Zabiti při nich byli tři podezřelí a také tři policisté. Další dvě desítky osob byly zatčeny. 

Indonésie v poslední době posiluje bezpečnostní opatření kvůli blížící se návštěvě amerického prezidenta Baracka Obamy, jenž je v Jakartě i s rodinou očekáván za dva týdny.

Jemaah Islamiyah je nelegální organizace, která údajně usiluje o vytvoření konzervativního panislámského státu zahrnujícího kromě Indonésie také ostrovní Malajsii, jižní Filipíny, Brunej, Singapur a jižní Thajsko. Svou organizační strukturou připomíná Al-Káidu a je považovaná za její odbočku v jihovýchodní Asii. Al-Káida také sponzorovala její zmíněné atentáty na Bali; organizace má na svědomí i útok na australské velvyslanectví v Jakartě v roce 2004, sebevražedné atentáty v restauracích na Bali v roce 2005 či loňské útoky na hotely v Jakartě.

Tagy: Indonésie Bali radikálové

Zdroje: ČTK