Indii sužuje cyklon Phailin. Už milion lidí muselo být evakuováno

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Kvůli cyklonu Phailin, který v sobotu večer udeřil v Indii, muselo své domovy opustit přes milion lidí. Šlo o největší evakuaci v této zemi kvůli nějakému klimatickému jevu, napsala dnes agentura AFP s odvoláním na informace úřadů. Podle zatím dostupných údajů o život přišlo nejméně deset lidí. Přes noc se přírodní živel nad pevninou sice poněkud zmírnil, nicméně úřady dál varují před nebezpečím. Zejména upozorňují na možné záplavy v důsledku trvajících dešťů. 

Následky cyklonu (ilustrační foto)

Následky cyklonu (ilustrační foto),zdroj: Profimedia.cz

"Předchozí velká evakuace proběhla v roce 1990 ve svazovém státu Ándhrapradéš, ale tato byla mnohem větší," řekl mluvčí indického úřadu pro přírodní katastrofy Tripti Parule. 

Podle šéfa záchranných operací jednoho z nejvíce postižených svazových států Úrísa Kumára Mohapatry muselo před příchodem cyklonu odejít na bezpečnější místa obyvatelstvo téměř celé ohrožené oblasti 150kilometrového pobřežního pásu. "Celkem jsme evakuovali 861 000 lidí. To byla pravděpodobně největší evakuace v dějinách Indie," řekl. 

V sousedním státu Ándhrapradéš muselo podle AFP své příbytky opustit přes 100 000 lidí. 

Phailin je hodnocena jako největší bouře, jaká Indii zasáhla v posledních 14 letech. V roce 1999 silný cyklon přinesl v Uríse smrt více než 10 000 lidí. 

Rozbité sklo na chodnících, stržené semafory

Většinu nynějších úmrtí mají podle agentur na svědomí padající větve urvané ze stromů prudkým vichrem. Poryvy větru a vzedmuté mořské vlny při příchodu cyklonu způsobily v rozsáhlé pobřežní oblasti velké škody na komunikačních sítích a na vedení elektrické energie. Řada domů přišla o střechy. 

V Bhuvanéšvaru, metropoli Urísy, se podle agentury AP válejí po ulicích strhané billboardy a semafory. Leckde chodníky pokrývají hromady skla z oken rozbitých věcmi unášenými větrem. Nicméně město přece jen zůstalo větších škod ušetřeno. 

Představitelé obou nejvíce zasažených států - Ándhrapradéše a Urísy - v rámci velké evakuační akce připravily velké nouzové zásoby jídla a vytvořily potřebné úkryty pro lidi, kteří museli opustit domovy. K nasazení do záchranných akcí je ve stavu pohotovosti část jednotek indické armády, které mají k dispozici nákladní auta, letouny a vrtulníky. 

Tagy: Indie evakuace cyklon

Zdroje: ČTK