Indie vyzkoušela raketu, která dokáže zasáhnout Evropu

- Aktuality autor: art

Indie v sobotu vyzkoušela mezikontinentální raketu, která má dolet více než pět tisíc kilometrů. Jde o modifikovanou verzi Agni-V, která unese jadernou hlavici o váze 1,5 tuny. Indickou vládu stála podle některých informací v přepočtu na 7,6 miliardy korun. 

Indická raketa dlouhého doletu Agni-V při zkušebním startu v roce 2013

Indická raketa dlouhého doletu Agni-V při zkušebním startu v roce 2013,zdroj: Profimedia.cz

Raketa byla odpálena po půl třetí ráno SEČ z mobilní rampy na ostrově v Bengálském zálivu. Poprvé ji Indové vyzkoušeli už v dubnu 2012, čekají jí ale i další testy.

Zatímco její předchůdce Agni-I dokázala dopravit tunový náklad asi 700 metrů daleko, třístupňová Agni-V na pevné palivo už umí ohrozit čínská velkoměsta Peking a Šanghaj, ale také i většinu případných cílů v Evropě. Zvládne nést hned několik hlavic a uměla by dopravit satelit na orbitu.

Indie doufá, že se jí s Agni-V podaří ukázat svou sílu Číně, která posiluje svou dominanci v regionu. Jinak ale Dillí tvrdí, že ostatní země by z rakety neměly mít obavy, její účel je čistě odstrašující.

I přes snahy indických inženýrů v regionálních raketových závodech vede přece jen Čína, jejíž balistické rakety by mohly rozdrtit prakticky celé indické území. 

Tagy: Indie raketový průmysl zbraně a munice Agni-V

Zdroje: ČTK