Indický soud uznal plnou vinu pachatelů skupinového znásilnění

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Indický soud dnes uznal plnou vinu čtyř mužů obžalovaných ze skupinového znásilnění a vraždy studentky, čehož se dopustili v autobusu loni v prosinci v Dillí. Oznámení výše trestu se čeká ve středu; vzhledem k míře přiznané viny je pravděpodobné, že soud uloží trest smrti oběšením.

Protesty v Indii

Protesty v Indii,zdroj: abcnews.go.com

Verdiktem končí sedm měsíců trvající proces, který se kvůli povaze zločinu často odehrával za zavřenými dveřmi. Zdramatizovala jej i smrt pátého z obviněných, který byl v březnu nalezen oběšený ve své cele, v níž údajně spáchal sebevraždu.

V srpnu dillíský soud uložil tři roky vězení šestému pachateli znásilnění, kterému bylo v době spáchání zločinu 17 let. Šlo o maximální možný trest, který kvůli věku obžalovaného připouštěl zákon.

Po vynesení rozsudku začal skandovat dav před soudní budovou: "Oběste je! Oběste je! Oběste je!" Jeden z advokátů odsouzených označil rozsudek za nespravedlivý a zaměřený pouze na to, aby se zalíbil rozlícené společnosti.

"Teď, když se potvrdila jejich vina, musejí viset. Není jiná možnost," řekl agentuře Reuters jeden z místních studentů.

Tragédie se opakují

Prosincová tragédie vyvolala celonárodní diskusi o zacházení s ženami v Indii coby druhé nejlidnatější zemi světa a vedla k tomu, že oběti násilí začaly dostávat odvahu příkoří hlásit úřadům. O nových i starších případech znásilňování také indická média nyní poměrně často referují.

"Můžeme oslavovat tento konkrétní rozsudek. Ale úplná změna (ve společnosti), to už je běh na dlouhou trať," poznamenala prominentní právnička a zastánkyně práv indických žen Rebecca Johnová, kterou citovala agentura AP. Johnová také vyzvala, aby se věnovala vzpomínka všem ostatním případům znásilnění, jimž se nedostalo takové mediální pozornosti.

AP připomíná, že jsou ženy v Indii nadále široce vnímány jako druhořadí občané. Agentura v této souvislosti poukazuje i na zátěž pro rodiny s dětmi, které musejí platit obrovské věno, aby mohly provdat dceru. Studie ukazují, že dívkám je dopřáváno méně lékařské péče a vzdělání.

Když se v Indii rozšířil zvyk zjišťovat pohlaví budoucího dítěte ultrazvukem, tak jako v jiných konzervativních zemích Asie se rozšířily i potraty. Rodí se tak o miliony méně dívek, než bylo v dřívějších dobách běžné.

Tagy: Indie znásilnění skupinové znásilnění

Zdroje: ČTK