Indické horké léto nekončí. Počet obětí přesahuje 2200

- Aktuality autor: pal

Částečné ochlazení, které o víkendu v Indii přinesly monzunové deště, pomalu končí a teploty se opět šplhají k 47 stupňům Celsia.  Extrémní horko má na svědomí více než 2200 mrtvých. Meteorologové varují, že teplé počasí by mělo trvat ještě do pondělí. 

Po víkendovém ochlazení se teploty v Indii už zase šplhají přes 40 stupňů Celsia.

Po víkendovém ochlazení se teploty v Indii už zase šplhají přes 40 stupňů Celsia.,zdroj: Profimedia.cz

Teploty v jednom z nejpostiženějších jihoindických států Telangana dosahovaly o víkendu až 47 stupňů, což je o sedm stupňů nad dlouhodobým průměrem. Kvůli vedrům tam od poloviny dubna zemřelo již 561 lidí, nejčastěji na dehydrataci či úpal. Vůbec nejhorší je smrtelná bilance v sousedním státě Ándhrapradéš, kde za stejné období horko zabilo už 1636 osob.

Mrtvé ale registrují i další státy po celé Indii: Uttarpradéš na severu jich hlásil 22, Úrisa na východě 21 a Gudžarát na západě sedm. V metropoli Dillí zemřeli dva lidé.

Obyvatelé si stěžují, že ve vedru činí situaci ještě nesnesitelnější časté výpadky elektřiny, kvůli nimž nefungují například všudypřítomné ventilátory. Problémy mají stále i nemocnice, které se potýkají s nedostatkem míst pro lidi, kteří mají kvůli vedrům velké zdravotní komplikace.

V nejbližších dnech by měly do jižní Indie přijít pravidelné monzuny, které atmosféru podstatně ochladí a postupně se přesunou severním směrem.

Tagy: Indie zahraničí meteorologie teplé počasí

Zdroje: ČTK