Imunitní výbor si pozve Schwarze a Svobodu na další zasedání

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Sněmovní mandátový a imunitní výbor dnes přerušil projednávání žádostí o vydání Bronislava Schwarze (ANO) a Bohuslava Svobody (ODS) ke stíhání. Oba poslance pozve na některé z dalších zasedání. Výbor si ve Svobodově případě vyžádal policejní spis, ve Schwarzově věci opravu žádosti. Novinářům to řekl předseda výboru Marek Benda (ODS).

Bohuslav Svoboda

Bohuslav Svoboda,zdroj: Profimedia.cz

Šéf mosteckých strážníků Schwarz je u soudu pro podezření ze zneužití pravomoci a omezování osobní i domovní svobody. Bývalého pražského primátora Svobodu police obvinila v případu pražské karty opencard.

V žádosti o Schwarzovo vydání mostecký okresní soud uvedl, že pokud s ním Sněmovna nebude souhlasit, už nebude moci být stíhán. Zákonodárci ale v minulém volebním období doživotní imunitu zrušili. "Okresní soud v Mostě to nějak ještě nezaregistroval," podotkl Benda.

Kdy bude výbor v projednávání žádostí pokračovat, není známo. Neví se totiž, kdy bude následující schůze Sněmovny, na které by měli poslanci o vydání svých dvou kolegů rozhodovat.

V případu opencard policie obvinila deset současných a bývalých pražských radních z ODS a TOP 09 z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže a porušení povinnosti při správě cizího majetku ve spolupachatelství. Městu prý způsobili škodu zhruba 25 milionů korun. Rada včetně Svobody obvinění odmítají.

Schwarz byl obžalován kvůli tomu, že v lednu roku 2006 jako vedoucí obvodního policejního oddělení v Mostě vnikl do mosteckého bytu, kde policie posléze objevila přístroj na výrobu drog. Údajně nechal přítomné spoutat a bez povolení byt prohledal.

Schwarz trvá na tom, že postupoval podle zákona a správně. Okresní soud v Mostě ho jednou obžaloby zprostil. Odvolací soud však rozsudek zrušil a vrátil kauzu k dalšímu projednání.

Tagy: tunel Blanka kauza Opencard

Zdroje: ČTK