Imigranti a ekonomika: V Itálii vydělají na penze pro 620 tisíc lidí

- Aktuality autor: roj

Přestože současných pět milionů přistěhovalců žijících v Itálii pracuje za výrazně menší mzdu než rodilí Italové, přispívají do rozpočtu částkou, která odpovídá nákladům na penze pro 620 tisíc lidí. A jejich ekonomický podíl podle italské nadace, která se zabývá ekonomickými aspekty imigrace, ještě poroste. Italská populace totiž stárne a její porodnost naopak klesá. 

Přestože více než dva miliony přistěhovalců pracují v Itálii jako dělníci, přispívají do státní kasy tolik, že to pokryje penze pro 620 tisíc lidí

Přestože více než dva miliony přistěhovalců pracují v Itálii jako dělníci, přispívají do státní kasy tolik, že to pokryje penze pro 620 tisíc lidí,zdroj: Profimedia.cz

Itálie je jednou z evropských zemí, které jsou v první linii na cestě migrantů z Afriky a Asie do Evropy. V minulém desetiletí se tam zdvojnásobil počet cizinců s povolením k trvalému pobytu.

Podle údajů ministerstva vnitra letos tato jihoevropská země přijala 136 tisíc uprchlíků. V imigračních střediscích tam žije 100 tisíc lidí a Itálie na provoz těchto míst letos vydá 1,16 miliardy eur (31 miliard korun).

Právě výdaje na jídlo a ubytování pro uprchlíky využívá italská opozice, hlavně krajně pravicová Liga severu, k výpadům proti vládě. Podle ní se s imigranty zachází lépe než s Italy.

Zahraniční dělníci odvedou státu víc, než jsou náklady na uprchlíky

Nadace Leona Moressay však tvrdí, že loni uprchlíci přispěli ekonomice 125 miliardami eur a že zahraniční dělníci zaplatili na daních a sociálních poplatcích více, než byly státní výdaje na uprchlíky.

"Chce-li se stát v budoucnu rozvíjet, nepůjde to bez této nové generace" uprchlíků, řekl poslanec Khalid Chaouki, který pochází z Maroka a je členem vládní Demokratické strany.

Ze statistik vyplývá, že v roce 2013 přispělo 2,2 milionu zahraničních dělníků na sociální zabezpečení částkou 10,3 miliardy eur, což odpovídá nákladům na penze pro 620 tisíc lidí. Přistěhovalci vlastnili 632 tisíc podniků.

Zpráva také počítá s tím, že podíl přistěhovalců dále poroste. Skoro 12 procent Italů je ve věku nad 75 let, zatímco mezi usazenými cizinci je v tomto věku jenom jedno procento lidí.

Loni se v Itálii narodilo vůbec nejméně dětí od založení moderního státu v roce 1861. Přistěhovalci teď tvoří osm procent italské populace a podle odhadů budou v roce 2050 tvořit pětinu občanů Itálie.

Pracují hlavně ve službách a vydělávají si méně než místní. Podle výroční zprávy nadace činí jejich průměrný roční výdělek 13 180 eur (357 tisíc korun), zatímco rodilí Italové vydělají v průměru až o třetinu více.

Tagy: Itálie zahraničí uprchlická krize

Zdroje: ČTK