IKEA znovuobnoví prodej nechvalně proslulých masových kuliček

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Nábytkářský řetězec IKEA dnes obnoví v Česku prodej masových kuliček. Testy před měsícem potvrdily, že výrobky, které měly být jen z vepřového či hovězího masa, obsahovaly až deset procent koniny. Firma ale nyní omezila počet dodavatelů a zpřísnila kontroly. Prodej IKEA zastavila na konci února, nyní se nově vyrobené kuličky již prodávají ve Švédsku, Dánsku a Finsku. 

Masové kuličky

Masové kuličky,zdroj: ThinkStock

Česká Státní veterinární správa nalezla v únoru na obalu neuvedené koňské maso v několika výrobcích různých firem, mimo jiné i v masových kuličkách určených pro řetězec IKEA. Řetězec proto omezil počet dodavatelů masa a zavedl analýzy DNA masa i konečných výrobků. "Iniciovali jsme stovky testů masových kuliček v nezávislých akreditovaných laboratořích v Německu, Švédsku i tuzemsku. Výsledky ukázaly přítomnost koňské DNA v některých výrobcích dvou šarží kuliček prodávaných v ČR. Obsah koňské DNA byl do deseti procent," uvedl mluvčí IKEA Tomáš Kubík. 

Aféra s koňským masem vydávaným většinou za hovězí se objevila v lednu ve Velké Británii a Irsku. Postupně se výrobky s obsahem koniny objevily v mnoha zemích Evropy včetně českého trhu. IKEA měla kromě kuliček problémy i s dalšími produkty. V některých evropských zemích zastavila kvůli obsahu koňského masa prodej párků. Ve 23 zemích kromě ČR také v březnu stáhla z prodeje mandlový dort. Čínské úřady v něm objevily při kontrole koliformní bakterie, které bývají přítomny ve fekáliích.

Tagy: IKEA koňské maso

Zdroje: ČTK