IKEA dnes normálně funguje, zákazníci se nemusí ničeho bát

- Aktuality autor: red

Po páteční bezpečnostní kontrole zaměřené na hledání výbušnin dnes všechny čtyři obchodní domy IKEA zahájily normální provoz. Řekl to mluvčí firmy Petr Chadraba. Kontroly se prováděly kvůli výbušnině, která byla v pátek odpoledne nalezena u obchodu v Praze - Zličíně.

Policie všechny čtyři prodejny preventivně vyklidila, další nástražný systém už ale neobjevila. Firma odhaduje škody způsobené přerušením prodeje na desítky milionů korun. Podle Chadraby IKEA od dnešního dne posílila v obchodních domech bezpečnostní opatření.

Obchodní domy jsou bezpečné

"Policie České republiky v průběhu včerejšího (pátečního) odpoledne provedla v Praze, Brně i Ostravě kontrolu a shledala obchodní domy IKEA bezpečnými. Všechny čtyři prodejny dnes otevřely ve standardní otvírací době," řekl mluvčí. Dodal, že brněnská prodejna se pro zákazníky otevřela už v pátek večer.

Přerušení provozu v jednotlivých obchodech trvalo čtyři až téměř osm hodin. "Ekonomické škody zatím úplně přesně vyčísleny nemáme, ale předběžně je odhadujeme na několik desítek milionů korun," sdělil mluvčí.

Zvláštní opatření

Podle Chadraby firma po pátečních událostech přijala zvýšená bezpečnostní opatření, ale bližší podrobnosti o nich nechce zveřejňovat. "Bezpečnost zákazníků a zaměstnanců je pro IKEA prioritou," řekl mluvčí.

O nálezu výbušniny ve Zličíně informoval policii v pátek kolem 12:30 pracovník ostrahy, který nalezený předmět přemístil z odpadkového koše do kontejneru v nedalekém nákladovém prostoru. Policisté pak z bezpečnostních důvodů okolí uzavřeli a pyrotechnik nalezený předmět zneškodnil. Policie žádný další nástražný výbušný systém neobjevila. Podle policejní mluvčí Pavly Kopecké vyšetřuje policie i možné podezření z neodborné manipulace s výbušninou.

Problémy měla IKEA už dříve

Nálože či podezřelé balíčky někdo v květnu nastražil v obchodech IKEA v Belgii, Nizozemsku a ve Francii Původně policisté informovali, že evakuace prodejny není nutná. Odpoledne ale situaci přehodnotili. Kolem 16:00 zahájili evakuaci pražských obchodů IKEA ve Zličíně a Černém Mostě, zhruba o 30 minut později vyklidili i obchody v Brně a Ostravě. Jen v Praze musely obchody opustit stovky lidí.

Případ v pátek večer převzal Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Kriminalisté jej vyšetřují jako trestný čin obecného ohrožení, za který pachateli hrozí až osm let odnětí svobody. "Policie se bude věcí velmi pečlivě zabývat, protože je to citlivá záležitost," řekla dnes ČTK policejní mluvčí Eva Stulíková.

Tagy: bomba obavy fungovani IKEA bezpečnost otevření

Zdroje: ČTK