I muži bývají oběťmi domácího násilí. Stydí se to ale přiznat

MAGAZÍN - Magazín autor: pal

Nejenom ženy, ale i muži jsou oběťmi domácího násilí a šikany ze strany svých partnerek. Na rozdíl od žen o tom mnohem méně hovoří, protože se bojí, že by jim úřady nevěřily. Zároveň mají strach z posměchu svého okolí. 

I muži jsou oběťmi násilí ze strany svých partnerek. Ilustrační foto

I muži jsou oběťmi násilí ze strany svých partnerek. Ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

"Ponižování, jemuž jsou muži vystaveni, má mnoho forem. Začíná u výtek jejich žen, že nejsou schopní se postarat o rodinu, nemají volnost, musí doma odevzdávat všechny vydělané peníze, partnerky jim kontrolují sms v mobilech a internetovou poštu a celkově snižují jejich sebedůvěru," uvedla Jitka Čechová, ředitelka organizace Persefona, která pomáhá obětem domácího násilí.

O problémech mezi partnery se musí mluvit

Připomněla, že v pátek je Mezinárodní den rovnosti žen a mužů. Uvedla, že podle některých zahraničních výzkumů jsou muži vystaveni domácímu násilí ve stejné míře jako ženy, jen o svých potížích neumějí mluvit, vyhledat pomoc, a tedy je ani řešit.

Konflikty v rodinách se mohou podle ředitelky vystupňovat až do situace, kterou zažil jeden z klientů organizace. Manželce, s níž byl nešťastný, oznámil, že se s ní chce rozejít, protože jej dlouhodobě ponižuje.

Vedlo to k tomu, že jej z bytu vystěhovala a údajně přinutila půl roku bydlet ve sklepě. V zimě tam spával, když bylo v místnosti jen pět stupňů Celsia. Muž měl přitom největší obavy z toho, aby nepřišel o kontakt s jejich dětmi.

"Nejdůležitější nyní je o těchto problémech mluvit. Jen tak se dostaneme k tomu, že je začneme řešit," doplnila Čechová.

Tagy: Česko domácí domácí násilí kriminalita v Česku mučení a týrání

Zdroje: ČTK