Husarský kousek policie: Pěstírna vydala 1000 rostlin konopí

- Aktuality autor: Michal Polák

Přes 1000 rostlin konopí a více než 16 kilogramů sušených rostlin zabavili v těchto dnech policisté na Přerovsku a Prostějovsku ve dvou nelegálních pěstírnách. Z nich vyrobenou drogu by bylo možné na černém trhu prodat za tři miliony korun.

Kriminalisté dopadli dva muže ve věku 27 a 37 let, kterým za nedovolenou výrobu drog hrozí až 12 let vězení. Co do kvality drogy i množství zajištěných rostlin se jedná o nadstandardní případ, řekl dnes novinářům náměstek ředitele pro Skupinu kriminální policie a vyšetřování Karel Kadlec.

Muži z Prostějovska jsou oba ve vazbě. Starší z mužů byl profesí zahradník, svého mladšího kolegu zaměstnával. "Motivem trestné činnosti byl nedostatek finančních prostředků. Zadržení nebyli v minulosti nikdy stíháni," doplnil Kadlec.

Muži drogu pěstovali v bývalé kotelně na okraji Plumlova na Prostějovsku a bývalé vodárně v zahrádkářské kolonii u Přerova. Policisté na případu pracovali několik měsíců. Doplnili, že pěstírny byly velmi dobře vybavené zařízením za řádově statisíce korun. "Celý systém byl velmi propracovaný, až detailně. Byl elektronicky hlídaný, aby sepnulo osvětlení, závlahová technika a podobně. Snahou bylo, aby do pěstíren nemuseli tak často docházet. Navštěvovali je ve zhruba čtrnáctidenních intervalech," doplnil Kadlec. Rovněž kvalita vypěstovaných rostlin je dle policistů velmi vysoká. Elektřinu odebírali muži nelegálně.

Pěstírna půl roku

"Domníváme se, že pěstírny fungovaly zhruba půl roku. Myslíme si ale, že zabavené rostliny pocházely z první várky úrody. Žádné produkty se tak patrně na černý trh nedostaly," uvedl vedoucí odboru obecné kriminality Tomáš Adam.

Kriminalisté nevylučují ani stíhání dalších osob. V souvislosti s případem provedli pět domovních prohlídek, prohlídky dalších skladů a nebytových prostor a také osobních aut. Povolána byla i zásahová jednotka.

V letošním roce se podle Adama jedná o první podobný případ. Loni policisté v kraji odhalili nelegální pěstírny v Olomouci, Lipníku nad Bečvou a v Zábřehu.

Tagy: dopadení konopí pěstírna

Zdroje: ČTK