Hušák prý připravil kroky, které ukončují činnost Sazky

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Generální ředitel loterijní společnosti Sazka Aleš Hušák připravil kroky, které v podstatě ukončují činnost firmy. Serveru Aktuálně.cz to sdělil zdroj blízký jednáním o Sazce. Podle tohoto zdroje plánuje Hušák například propustit zaměstnance firmy.

Mluvčí Sazky Jan Tuna řekl, že se chystá zásadní prohlášení. "Žádný šok. Sazku chceme zachránit," reagoval Alexej Bechtin, mluvčí PPF, která patří se skupinou KKCG k největším věřitelům společnosti. 

"Slyšel jsem o tom, ale žádný oficiální dokument, který by to potvrzoval, tady nemáme," řekl Aktuálně.cz Karel Korynta, ředitel odboru na ministerstvu financí, který má na starosti loterijní trh. Sazka je v úpadku od konce března. 

Stanovy Sazky umožňují jejímu generálnímu řediteli činit velmi radikální kroky, aniž potřebuje souhlas akcionářů. Nyní je však Sazka v soudem prohlášeném úpadku a je téměř jisté, že by cokoliv, co by mířilo proti zachování provozu firmy, narazilo na odpor insolvenčního správce, soudce Městského soudu Jaromíra Harmacha a hlavně věřitelů (prozatimního věřitelského výboru), napsal server Aktuálně.cz. 

Sazka propouští všechny zaměstnance

 "Sazka propouští k dnešnímu dni všechny zaměstnance, zítra nebude pokračovat losování, firma doplatí všechny dluhy ohrožující licenci a nemá peníze na další chod," řekl serveru iHNed.cz Marek Herman, ředitel Asociace provozovatelů kurzových sázek, jejíž je Sazka členem. 

"Sazka odevzdává ministerstvu financí svou loterijní licenci a v krátkém čase oznámí ukončení činnosti. Důvodem je, že nemá peníze na provoz," doplnil pro iHNed.cz zdroj z firmy, která se Sazkou blízce obchodně spolupracuje a má informace přímo zevnitř loterijní firmy. 

Ve čtvrtek přitom začne v Národním domě na Vinohradech rozhodující jednání o budoucnosti Sazky. Po přezkumném jednání o platnosti přihlášených pohledávek by se měla uskutečnit schůze věřitelů, která se buď dohodne na reorganizaci společnosti, nebo ji pošle do konkurzu. 

Kellner a Komárek chtějí Sazku ovládnout a zachránit

Insolvenční správce Sazky Josef Cupka popřel pohledávky za Sazkou ve výši 17,154 miliardy korun a jako nesporné uznal pohledávky za zhruba 15 miliard Kč. Městský soud v Praze zaevidoval 2075 věřitelů s pohledávkami za 41,1 miliardy Kč. Soud odmítl mimo jiné osmimiliardovou pohledávku od Občanského sdružení Zelený ostrov (OSZO), dvě další totožné pohledávky již dříve popřel Cupka. Při první schůzi věřitelů bude mít největší slovo věřitel s největším procentem pohledávek. 

Podnikatelé Petr Kellner a Karel Komárek v úterý jménem svých skupin PPF a KKCG zaslali akcionářům a členům představenstva Sazky dopis, v němž naposledy předložili společnou nabídku na záchranu firmy. Pokud akcionáři Sazky návrh nepřijmou, PPF a KKCG budou na čtvrteční schůzi věřitelů prosazovat konkurz Sazky. Předseda majoritního akcionáře Sazky ČSTV Pavel Kořan nabídku vnímá jako ultimátum, která jsou pro něj obecně nepřijatelná. Zástupci minoritních akcionářů by ji přijali. Komárek a Kellner chtějí Sazku zničit, či ukrást, reagoval šéf Sazky Hušák. 

Sazka se do insolvence dostala kvůli problémům se splácením výstavby O2 areny. Vznikla v roce 1956, akciovou společností je od roku 1993. Jejími akcionáři Sazky jsou občanská sdružení působící v tělovýchově a sportu. Největší podíl, 67,98 procenta, drží Český svaz tělesné výchovy. Ze zisku má podporovat sport a tělovýchovu, ještě v roce 2003 akcionářům vyplatila přes miliardu. V posledních letech posílá kvůli splátkám za halu na sport méně peněz. V roce 2008 to bylo 446 milionů korun, předloni 179 milionů, loni pak 234 milionů korun. V čele sedmičlenného představenstva Sazky stojí od roku 1995 Aleš Hušák, který je zároveň generálním ředitelem. V představenstvu zasedají také zástupci akcionářů.

Tagy: konec firma sázka hušák

Zdroje: ČTK