Hušák podal návrh na vyhlášení insolvence Sazky

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Generální ředitel a předseda představenstva Sazky Aleš Hušák podal návrh na prohlášení insolvence loterijní společnosti. Členům představenstva to Hušák sdělil v pátek odpoledne.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Uvedl to server Aktuálně.cz s odvoláním na místopředsedu představenstva Sazky Romana Ječmínka. Jde o druhý návrh za Sazku, první podal právě Ječmínek. Soud tak může o insolvenci firmy rozhodnout kdykoliv, původně měl rozhodovat 21. dubna. 

Mluvčí Sazky Jan Tuna řekl, že informaci serveru nyní nebude komentovat. Dodal, že Sazka chystá tiskové prohlášení. 

Hušák dopoledne řekl, že se svým rozhodnutím o připojení k návrhu na insolvenci Sazky vyčká na rozhodnutí soudu o smlouvě se společností Gladiolus. Městský soud v Praze však dnes o smlouvě nerozhodl. Po výslechu Hušáka, Ječmínka, právního zástupce Sazky Jaromíra Císaře, zástupce společnosti Moranda Tomáše Rybáře a právního zástupce skupiny KKCG Davida Koláčka však jmenoval prozatímní věřitelský výbor Sazky.

Ve věřitelském výboru i KKCG a PPF

Jeho členy jsou společnost Moranda, firma Siderius, společnost KKCG Structured Finance, GTECH Corporation a Česká spořitelna. Soud zároveň znovu ustanovil Josefa Cupku předběžným insolvenčním správcem firmy. 

Hlavním úkolem prozatímního věřitelského výboru bude podle mluvčí Městského soudu v Praze Martiny Lhotákové posoudit úvěrové smlouvy Sazky se společností Gladiolus. Své stanovisko je výbor povinen předložit soudu ve lhůtě pěti pracovních dnů. Stejnou povinnost soud uložil i Cupkovi. 

Návrhy smluv o úvěru se společností Gladiolus, kterou založili zájemci o Sazku Penta a E-Invest, počítají s tím, že Sazka dostane úvěr 2,5 miliardy Kč, který má být zajištěn jejím majetkem. Ve věřitelském výboru, který se bude k úvěru vyjadřovat, bude mít dva zástupce finanční skupina PPF a jednoho skupina KKCG podnikatele Karla Komárka. Obě skupiny, které se o Sazku ucházejí, dříve uvedly, že budou postupovat ve shodě. KKCG přitom již dříve soudu navrhla, aby žádost Sazky o přijetí úvěru od firmy Gladiolus zamítl. 

PPF vstoupila do hry

Zamítavý postoj k úvěru dal najevo dříve i Cupka. Postoj zbývajících dvou členů výboru, GTech a České spořitelny, zatím není jasný. 

První insolvenční návrh na Sazku podal podnikatel Radovan Vítek prostřednictvím společností Moranda a Siderius. Skupina PPF je od Vítka převzala a stala se tak významným věřitelem loterijní firmy.

Sazka podle informací insolvenčního rejstříku dlužila k 10. březnu 26 různým věřitelům 1,37 miliardy korun po lhůtě splatnosti.

Tagy: insolvence sázka hušák

Zdroje: ČTK