Hurikán Katia zeslábl na třetí stupeň

- Zprávy autor: Jan Pastor

Hurikán Katia dnes dopoledne SELČ nad Atlantickým oceánem znovu zeslábl na třetí z pěti kategorií Saffirovy-Simpsonovy stupnice. Rychlost větru klesla na 205 kilometrů v hodině a podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) by měla Katia v dalších dnech pozvolna slábnout.

Meteorologové přesto varují před silným příbojem, který hurikán vyvolal a který zasáhne severovýchodní pobřeží USA, Bahamy a Bermudy. Katia v noci na dnešek krátce zesílila na čtvrtý stupeň Saffirovy-Simpsonovy škály. Podle meteorologických modelů se ale hurikán americkému pobřeží vyhne a zůstane nad mořem, kde by se měl zvolna rozpadat.

Oko hurikánu bylo dnes před polednem SELČ 645 kilometrů jižně od Bermud. Katia postupuje na severozápad rychlostí 17 kilometrů v hodině. Během středy a čtvrtka by se měla stáčet k severu a o víkendu zamířit severovýchodním směrem pryč od americké pevniny.

Katia zůstane nad mořem

I když Katia podle meteorologů zůstane nad mořem, na pobřeží by mohla způsobit určité škody. NHC vydalo varování před silným příbojem a zpětnými proudy, které by mohly být nebezpečné plavcům.

Koncem srpna se nad východním pobřežím USA přehnal silný hurikán Irene, který způsobil smrt 38 lidí. Podle pondělního vyjádření Bílého domu dosáhla jen pomoc z federálního rozpočtu na odstraňování škod 1,5 miliardy dolarů (26 miliard korun). Celková výše škod se podle odhadů vyšplhá na desítky miliard dolarů.

Tagy: hurikán

Zdroje: ČTK