Hurikán Irene dorazil do New Yorku, na kontě má už deset životů

- Zprávy autor: Jan Pastor

AKTUALIZOVÁNO. Hurikán Irene, který je přes 800 kilometrů široký, již dorazil do New Yorku, kam s sebou přinesl větry o rychlosti až 130 kilometrů v hodině. Na východním pobřeží Spojených států, nad nímž se Irene pohybuje od soboty, si podle CNN vyžádal už deset lidských životů, téměř dva miliony lidí připravil o elektřinu, přerušil dopravu ve velké části oblasti a k omezení provozu donutil několik jaderných elektráren a rafinérií.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

V 8:00 SELČ se oko hurikánu nacházelo asi 315 kilometrů jihozápadně od New Yorku a pohybovalo se rychlostí 28 kilometrů v hodině severovýchodním směrem.  

Irene na východní pobřeží přinesla asi dvoumetrové vlny, silný vítr a mohutné srážky. Úřady varovaly, že v některých místech spadne až 50 centimetrů srážek, které mohou způsobit životu nebezpečné bleskové záplavy. V Marylandu je podle agentury AP poškozena hráz na jezeře St. Mary's. 

Mezi oběťmi jsou nejméně dvě děti

Zatím má hurikán na svědomí životy deseti lidí ze států Severní Karolína, Virginie a Florida. Mezi oběťmi jsou nejméně dvě děti. Jedenáctiletý chlapec zemřel ve Virginii, když na dům jeho rodiny spadl strom. Druhé dítě zahynulo v Severní Karolíně při dopravní nehodě na křižovatce, kde kvůli bouři nefungovala dopravní signalizace.     

Evakuace byla nařízena více než dvěma milionům lidí z ohrožených oblastí na východním pobřeží. V New Yorku se týkala asi 370 tis. lidí. Newyorský starosta na tiskové konferenci v noci na dnešek prohlásil, že okraj hurikánu již dorazil nad město, a čas na evakuaci proto minul. Žádal občany, aby v každém případě zůstali doma.     

Podle agentury Reuters se zdá, že většina občanů výzvy k evakuaci uposlechla a odešla do bezpečných čtvrtí k příbuzným nebo přátelům. Nouzové ubytovny zatím ve městě využilo jenom asi 3700 lidí. V New Jersey musela být jedna taková ubytovna evakuována kvůli zaplavení.     

Na Manhattanu zůstaly zavřené bary i restaurace

V sobotu večer byl New York mrtvé město. Na Manhattanu zůstaly zavřené bary i restaurace a představení na Broadwayi byla zrušena. Time Square, obvykle plné lidí v denní i noční době, bylo prázdné.     

Ochromena je v New Yorku doprava, nefunguje metro ani autobusy, nejezdí vlaky ani meziměstské autobusové spoje. Letiště jsou uzavřena pro přílety i odlety. Otevřena budou, až to počasí dovolí. Celkem bylo na východním pobřeží USA kvůli Irene zrušeno na 10 tis. letů.     

Z newyorských letišť přemístili trysková letadla do měst, která by Irena měla minout, například do Chicaga. Ministr obrany Leon Panetta dal pokyn, aby se připravilo 6500 vojáků v aktivní službě k eventuálním záchranných pracím.   

Irene zůstává velkou a nebezpečnou bouří

Irene, která by se měla podél východního pobřeží USA pohybovat ještě dalších 36 hodin, je nyní hurikánem první, tedy nejnižší z pěti kategorií Saffirovy-Simpsonovy stupnice. Ačkoli po zásahu pevniny v Severní Karolíně zeslábla, zůstane zřejmě hurikánem i při postupu podél pobřeží na sever. Do Nové Anglie by mohla dorazit už jako tropická bouře.     

"Doporučuji lidem, aby se nezaměřovali na to, jak silná je ta bouře. Jakmile se ocitnete v oblasti hurikánu, je to vážné. Irene zůstává velkou a nebezpečnou bouří," varovala ministryně vnitřní bezpečnosti Janet Napolitanová.

Zdroje: ČTK