Hurikán Earl ohrožuje pobřeží USA, nařízeny evakuace

- Aktuality autor: red

Hurikán Earl mírně zeslábl a neměl by plně zasáhnout pevninu, ale vichry o rychlosti přes 200 kilometrů v hodině, které ho provázejí, způsobí od středeční noci na východním pobřeží Spojených států ničivé vlnobití.

Upozornilo na to ve středu americké Národní středisko pro hurikány (NHC). V Severní Karolíně a ve Virginii byla podle agentury AP vyhlášena pohotovost a nařízeny první evakuace. Prezident Barack Obama nařídil udělat vše pro ochranu obyvatel. 

Podle ředitele NHC Billa Reada odborníci pevně věří, že Earl se od středečního večera stočí severovýchodním směrem a odkloní tak hlavní sílu bouře od americké pevniny. Přesto se očekává, že na východní pobřeží přinese v nadcházejících dnech extrémně silné vlny a přívaly vody.

Úřady varovaly, že některé níže položené pobřežní oblasti mohou být tvrdě zasaženy vlnobitím, lijáky a vichry způsobujícími "katastrofické škody". 

Earl se v noci na středu změnil z hurikánu čtvrté kategorie na hurikán třetí kategorie na pětistupňové Saffirově-Simpsonově škále. Oko hurikánu je stovky kilometrů od pobřeží Severní Karolíny a zatím se pohybuje rychlostí asi 28 kilometrů v hodině severozápadním směrem, tedy k pevnině. Podle NHC začne Earl vážně sužovat pobřeží ve čtvrtek večer místního času (pátek ráno a dopoledne SELČ). Hurikán má podle předpovědí postupovat kolem amerického pobřeží a mohl by zasáhnout i některé oblasti Kanady. 

V Severní Karolíně byla nařízena evakuace některých přímořských míst a ostatní obyvatelé pobřeží byli vyzváni k přípravě na možnou evakuaci. Lidé mají nyní hlavně zůstat doma a čekat na další informace podle vývoje situace, uvedla mluvčí záchranářů Julia Jaremová. Z pobřeží a přilehlých ostrovů začali po varování úřadů před blížícím se hurikánem Earl odjíždět do vnitrozemí i turisté.

Zdroje: ČTK