Hurikán bičuje pobřeží v New Yorku. Město nařídilo evakuaci statisíců lidí

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO/VIDEO. Policejní sirény a opakované výzvy k evakuaci dnes zněly na nábřeží na jihovýchodním Manhattanu u úžiny East River, v níž mezitím kvůli blížícímu se hurikánu Sandy hrozivě stoupala voda a čeřily ji nezvykle vysoké vlny. Na několika místech se již voda rozlila na nábřeží. Řádění živlů, které by přitom mělo kulminovat až večer místního času, tam přilákalo velké množství zvědavců. 

Nábřeží v New Yorku, hurikán Sandy.

Nábřeží v New Yorku, hurikán Sandy.,zdroj: nydailynews.com

"Evakuace, evakuace," znělo z policejních vozů, které křižovaly oblast. Další policisté pak kolem nábřeží pod šedivou zataženou oblohou a za ustavičného mrholení a silných poryvů natahovali žluté pásky. Lidé lační záběrů rozbouřeného vody se jimi ale nenechali odradit. Jen co se policisté přesunuli jinam, pásky podlézali a fascinovaně sledovali vlny, od kterých je oddělovalo jenom zábradlí. Běžně je přitom hladina minimálně metr a půl pod úrovní nábřeží. 

Silný vítr a ustavičně se zhoršující počasí zároveň některé lidi neodradilo od každodenního joggingu na nábřeží. I oni stejně jako lidé, kteří v místě venčili své psy, ale ve stále větší míře naráželi na žluté policejní pásky a postupně se obraceli k domovu. 


Na 57. ulici uprostřed města naproti slavné Carnegie Hall podle televizní stanice CNN částečně zkolaboval jeřáb na stavbě luxusní výškové obytné budovy, kde budou nejdražší byty ve městě. Na záběrech je, jak se špička kývá vedle zbytku konstrukce, která zatím poryvům větru odolává. 

Tunel mezi Manhattanem a Brooklynem je zavřený

Ulice města jinak byly nezvykle klidné, prakticky jedinými vozidly na nich byly žluté taxíky a policejní vozy, hasičská auta či sanitky. Jejich sirény prakticky nahradily tradiční nepřetržitý newyorský dopravní ruch. Nejezdí autobusy městské hromadné dopravy ani metro. Krizový štáb už rozhodl o uzavření Hollandova tunelu, který spojuje ostrovní Manhattan s pevninou a Battery tunel mezi Manhattanem a Brooklynem. Radnice nevylučuje ani uzavření dalších tunelů či mostů, pokud to bude potřeba. 


Mnoho obchodů dnes zůstává zavřených. Firmy vzkázaly svým zaměstnancům, aby nechodili do práce. Uzavřené je i newyorské České centrum a konzulát, které sídlí v České národní budově ve čtvrti Upper East Side. "Zůstáváme nicméně v budově, kdyby někdo z českých občanů, kdo se ocitne v nouzi, potřeboval pomoc," řekl Stanislav Beneš z konzulátu. 

Hurikán Sandy by měl na New York udeřit plnou silou v noci na úterý SEČ. Město již kvůli němu nařídilo evakuaci statisíců lidí. Nehodlá ale nijak postihovat osoby, které příkazu neuposlechnou. Hurikán takové intenzity v tomto ročním období je v oblasti značně nezvyklý. Úřady upozorňují, že jeho následky mohou být mnohem vážnější než loňský hurikán Irene, který v srpnu v New Yorku nakonec způsobil minimální škody.

Tagy: hurikán zábava evakuace Hurikán Sandy

Zdroje: ČTK