Hub je stále dost, přeje jim současné teplo a vlhko

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

S pokračujícím podzimem je hub v lesích stále dostatek, současné teplo a vlhko jim přeje. Ubylo sice letních druhů, ale přibývá podzimních. Těch bude ještě víc a měly by být po celý listopad, pokud brzy nepřijde zima, řekl dnes předseda České mykologické společnosti Jaroslava Landa. 

Houby (ilustrační fotografie)

Houby (ilustrační fotografie),zdroj: ThinkStock

Z letních druhů mohou lidé ještě objevit hřiby hnědé, žlutomasé, dubové nebo kováře, některé druhy holubinek a muchomůrek. Z podzimních druhů rostou václavky, strmělka mlženka, čirůvka fialová, topolová, havelka nebo zemní. 

"U čirůvek je třeba ale dávat pozor na záměnu s nejedlými nebo mírně jedovatými druhy, nebo s těmi, které nejsou dobré chuti jako čirůvka mýdlová," řekl Landa. 

Podle něj lze narazit i na třepenitky, které ale nejsou kvalitními houbami a sbírá se jen třepenitka maková. 

V souvislosti s jedovatými houbami Landa uvedl, že jejich sortiment se už zmenšil. Sice se občas vyskytují jedovaté muchomůrky, ale pro nynější období jsou typické hlavně jedovaté pavučince a vláknice, rostou i čechratky podvinuté. 

"Určitým nebezpečím jsou i bedly, malé druhy nesbíráme, je mezi nimi řada jedovatých druhů. Spolehlivá je bedla vysoká," dodal Landa. 

Tagy: houby

Zdroje: ČTK