Hře Monopoly je už 80 let. Původně měla sloužit k boji proti spekulantům

- Magazín autor: František Strnad

Současná podoba populární deskové hry Monopoly slaví 80. narozeniny. Dříve, než se stala masivní zábavou, přitom sloužila k boji proti spekulantům a upozorňovala na nespravedlivé daně.

Populární desková hra Monopoly slaví osmdesátku

Populární desková hra Monopoly slaví osmdesátku,zdroj: Profimedia.cz

Spojenými státy zmítala ve 30. letech minulého století hluboká krize. Nezaměstnaný Charles Darrow z Germantownu v Pensylvánii si deskovou hrou krátil dlouhé dny a večery. Po čase si ji začal vyrábět doma v kuchyni a prodávat. Nápad zaujal společnost Parker Brothers, která s Darrowem podepsala 7. února 1935 smlouvu a nechala si hru patentovat. Z nezaměstnaného Darrowa se záhy stal milionář.

Skutečným vynálezcem hry byl však ekonom Henry George, který ostře vystupoval vůči spekulacím s nemovitostmi. George razil teorii, že jediná uznatelná daň je daň z nemovitosti. Půda, na které nemovitost stojí, dle něj patřila všem. Na tomto základě vymyslel a navrhl deskovou hru, která měla názorně vysvětlovat, jakým způsobem majitelé vykořisťují nájemníky. První Monopoly si osm let po jeho smrti nechala v roce 1904 patentovat Lizzie Magieová, která na hře nikdy moc nezbohatla. Bylo jí jedno, že si ostatní hru různě obkreslují a upravují.

Nesporně však šlo o hru, jejíž mutace jsou dnes známy po celém světě. Původní daně z pozemků byly nahrazeny jinými poplatky a hra se postupně vyvinula do dnešní moderní podoby, kdy soupeřící skupují jednotlivé ulice a na nich staví domy či hotely. Po herní desce se hráči pohybují pomocí hodů kostkou. Cílem hry je získat co největší množství pozemků a přivést své soupeře na mizinu.

Česká verze s koňskými stájemi

V Česku Monopoly známe především v mutaci Dostihy a sázky. Ulice vystřídaly koňské stáje, princip hry ale zůstal stejný. Hra u nás měla vyjít už v meziválečném Československu. Zábava na dlouhé chvíle nesla jméno Business a šlo v ní o nakupovaní pozemků v Praze.

Monopoly si k dnešnímu dni zahrála až miliarda lidí a na světě se prodalo přes 275 milionů jejích exemplářů. Hra byla přeložena do 43 jazyků a prodává se ve 111 zemích světa. Od roku 1973 existuje i světový šampionát v Monopoly, který se koná jednou za čtyři roky a málem se ho zúčastnila i Češka Pavla Kremserová. Česká reprezentantka vyhrála mistrovství ČR, na mistrovství do Las Vegas nakonec neodletěla, protože si včas nezajistila vízum.

Monopoly jsou známé mnoha kuriozitami. Například v roce 2008 se v Londýně sešlo 3361 příznivců hry, kteří vytvořili světový rekord v počtu hráčů, kteří hru hráli současně na jednom místě.

O práva na deskovou hru se vedly mnohé soudní spory. Všechny vyhrála společnost Parker Brothers. Existuje také exkluzivní exemplář, který vyhotovil šperkař z amerického San Francisca. Její deska je z pravého zlata, střechy domů a kostelů zrobí drahé kameny. Tečky na kostce jsou potom z diamantů. Takové Monopoly však vyjdou na 2 miliony dolarů (asi 50 milionů korun). Za to už se dá pořídit základ Monopolů skutečných.

Tagy: svět zajímavosti a kuriozity hobby a volný čas Monopoly deskové hry

Zdroje: ČTK