Hradecká nemocnice zaplatí rodičům ochrnuté dívky miliony

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Fakultní nemocnice v Hradci Králové má zaplatit rodičům holčičky, která v inkubátoru nemocnice onemocněla tzv. nozokomiální infekcí a je ochrnutá, tři miliony korun.

V pátek o tom rozhodl Krajský soud v Hradci Králové. Rodiče původně požadovali šest milionů. 

Rodiče tvrdí, že po předčasném porodu dvojčat v červnu 2009 se jedna z holčiček v inkubátoru nemocnice nakazila nozokomiální infekcí, která u novorozeněte způsobila zánět a trvalé poškození mozku. Podle rodičů stav holčičky, která není schopna pohybu, vyžaduje stálou odbornou péči. 

Sáhla na dítě sestra nedezinfikovanou rukou?

Soudkyně Věra Adámková řekla, že děvčátko se nikde jinde než v nemocnici nakazit nemohlo. "Oni připouštějí jedině, že na ni patrně sestra sáhla nedesinfikovanou rukou, protože tyto bakterie kolují v každé nemocnici a bohužel někdy dochází k tomu, že se takový případ stane," řekla Adámková. 

Rodina si podle Adámkové ze získaných peněz chce uzpůsobit rodinný domek, ve kterém žije, aby mohla zajistit potřebnou péči. "V podkroví dostaví místnost a najmou si ošetřovatelku. Bez celodenní pomoci se dítě neobejde," řekla Adámková.

Dítě není schopné jakéhokoli pohybu

Dítě podle ní není schopné zvednutí hlavičky ani jiných pohybů. Vynesení verdiktu se nezúčastnil nikdo z rodiny ani fakultní nemocnice. Proti verdiktu soudu je možné podat do 15 dnů odvolání. 

Tuzemské soudy podobné případy řeší poměrně často, například hradecký krajský soud v roce 2009 rozhodl, že Semilská nemocnice má zaplatit odškodné 520 tisíc korun rodičům čtyřletého chlapce, který zemřel v nemocnici v roce 2006 při operaci nosních mandlí. Jeho rodiče uspěli už dříve u semilského soudu s jinou žalobou, kterou se domáhali náhrady škody, v tomto případě se nemocnice s rodinou dohodla mimosoudně a vyplatila jim každému 240 tisíc korun.

Tagy: soud nemocnice miliony odškodné

Zdroje: ČTK