Hradec Králové se vzdá dotace 100 mil. Kč na opravu Velkého náměstí

- Aktuality autor: red

Hradec Králové se vzdá evropské dotace 100 milionů korun na chystanou rekonstrukci historického Velkého náměstí v centru města. Projekt totiž nabírá zpoždění a pokud by se náměstí nestihlo zkolaudovat v roce 2015, město by nemuselo dostat dotace EU ani na jiné velké projekty.

Oprava náměstí má stát asi 160 milionů korun a město je bude muset všechny najít ve vlastním rozpočtu. Uvedla to dnešní Mladá fronta Dnes v příloze pro hradecký kraj.

Podle plánů měla oprava náměstí trvat tři roky, ale už teď je jasné, že zdržení bude minimálně rok. Stavba ještě nemá ani stavební povolení. "Stačí archeologický nález nebo se mohou odvolávat obchodníci, kteří tam mají obchody. Nemůžeme si dovolit ohrozit evropské dotace na ostatní projekty," řekl manažer integrovaného plánu rozvoje města Václav Hartman.

Náměstí slouží jako parkoviště

Do integrovaného plánu rozvoje města vedle opravy Velkého náměstí spadají například stavba lávky přes Orlici, rekonstrukce náměstí 28. října, opravy teras pod kanovnickými domy nebo výstavba sportovního areálu Bavlna a nové knihovny.

Město už podalo žádost na úřad regionální rady o redukci v integrovaném plánu rozvoje města. Pokud rada žádost schválí, město nebude limitováno žádným termínem kolaudace a opravy náměstí se budou moci protáhnout.

Velké náměstí zatím slouží zejména jako parkoviště pro asi 250 automobilů. Uprostřed je vyasfaltované, dlažba po jeho obvodu je ve špatném stavu. Po opravě počet parkovacích míst klesne asi na polovinu. Jižní část bude sloužit jako klidová a promenádní zóna, zmizí z ní silnice i chodníky a nahradí je bezbariérové dláždění bez obrubníků, lavičky i nová fontána. Minulý týden radnice nechala na náměstí pokácet stromy, které podle ní ohrožovaly bezpečnost lidí.

Tagy: hradec

Zdroje: ČTK