Houby rostou stále slabě, mykologové ale čekají obrat k lepšímu

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Houby rostou stále slabě nebo téměř vůbec, v posledním týdnu už ale byl znát v některých částech Čech pokrok. Pomyslné dno z několika minulých týdnů je pryč, o jeden stupínek na pětičlenné stupnici se to zlepšilo, řekl dnes předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa. S nadcházejícím počátkem září předpokládá výraznější obrat k lepšímu, protože houby by mohly mít více vlhkosti pro svůj růst. 

"Blížíme se docela výrazně k září, které je houbařským optimem roku," podotkl Landa. "Není to ještě tak, abychom někomu mohli doporučit vyrazte na houby," doplnil nicméně. )

Jak dopadne hlavní houbařská sezona, bude podle Landy záležet na množství vláhy, i když s postupujícím podzimem jsou srážky méně důležité než v létě. "Máme poměrně dost dobrou naději na to, že by teď houby mohly začít růst," řekl. Upozornil, že v posledních dnech nebylo sucho nijak výrazné a léto bylo teplé. 

Více nálezů hub než dosud mykologové v uplynulém týdnu zaznamenali ve středních, severních a severozápadních Čechách, zřejmě díky opakovaným dešťům. Nijak výrazně se situace nezlepšila na Moravě, v jižních a východních Čechách.

Rozmanité druhy 

Houbaři mohou podle Landy nalézt poměrně široký sortiment hřibů, v některých částech středních Čech i vzácnější druhy, jako je hřib satan. Lidé do mykologických poraden přinesli také hořké hřiby jako kříšť, hřib medotrpký a žlučový, a také křemenáče a kozáky dubové. 

 poměrně širokém druhovém spektru rostou také holubinky, Landa jmenoval nazelenalou, namodralou, dubovou a mandlovou. Začal se objevovat vatovec obrovský. Houbaři stále nalézají ryzce a muchomůrky, ty ale nejsou v příliš dobrém stavu. "Drobné houby oproti tomu moc nejsou, typu třeba špička nebo penízovka dubová, nějaké se najdou,ale jejich čas tedy zřejmě přijde," řekl Landa. 

Tagy: houby

Zdroje: ČTK