Horolezci na Mont Blancu umrzli na laně

- Aktuality autor: Danica Klein

Dva francouzští horolezci, které špatné počasí minulý týden zablokovalo na italské straně nejvyšší evropské hory Mont Blanc, byli nalezeni mrtví ve výšce 4050 metrů. Podle prvních poznatků byli po smrti asi několik dní a umrzli během snahy slanit dolů.

"Nebyli v jámě vyhrabané ve sněhu, ale poblíž zasněženého úkrytu a bez spacích pytlů," řekl Oscar Taiola, šéf záchranářů na italské straně Mont Blanku. "Myslím, že se snažili slézt dolů," dodal.

Horolezci byli nalezeni v oblasti, nad kterou prolétával vrtulník záchranářů již v pondělí. "Je to frustrující, ale zřejmě byli již tehdy mrtví, protože jinak by nám dali nějaké znamení," řekl šéf francouzských záchranářů Jean-Baptiste Estachy.

Prázdné láhve

V pátek ráno vyrazily helikoptéry na průzkum okolí za lepšího počasí a kolem poledne nalezly nehybná těla dvojice díky červené bundě jednoho z alpinistů. Mohla za to šťastná náhoda, protože rotor vrtulníku odvál vrstvu nového sněhu a záchranáři spatřili část bundy jedné z obětí jako červenou skvrnu.

Záchranáři našli obě těla sedící na stočených lanech; horolezci se tak patrně snažili aspoň trochu izolovat od sněhu. Horolezci nebyli v žádné jámě vyhrabané ve sněhu, jak zněla poslední zpráva od nich zaslaná v pátek před vybitím baterie jejich mobilu. Láhve s vodou měli oba prázdné a neměli u sebe žádný materiál na bivakování; zřejmě ho nechali v místě původního úkrytu.

Baterie mobilu se vybila

Hustá mlha a silný vítr zabránila záchranářským týmům dostat se k horolezcům dříve. Oba mrtví, 47letý horský vůdce Olivier Sourzac a jeho 44letá klientka Charlotte Demetzová z Paříže, byli považováni za zkušené alpinisty. Minulý čtvrtek večer uvízli asi 150 metrů pod vrcholem Walker (4208 metrů nad mořem) v hřebenu Grandes Jorasses. Při posledním rozhovoru mobilem se záchrannou službou v pátek oznámili, že se jim povedlo vyhloubit ve zledovatělém sněhu jámu, v níž se ukryli. Pak se ale baterie mobilu vybila.

V dané nadmořské výšce bylo večer minus devět stupňů Celsia, přes noc tam ale panuje teplota kolem minus 25 stupňů Celsia. Jáma ve sněhu umožňovala udržet teplotu kolem nuly, což jsou podmínky, za kterých podle odborníků lze několik dní přežít. Francouzský deník Direct Matin dnes poukazoval na případ francouzského horolezce Reného Desmaisona, který v roce 1971 dokázal přežít ve sněhové jámě 15 dní.

Tagy: smrt Francie Itálie horolezci

Zdroje: ČTK