Hollande na Kubě jedná o investicích i o lidských právech

- Aktuality autor: pal

Francouzský prezident Francois Hollande v pondělí zahájil historickou návštěvu Kuby. Jde o první návštěvu hlavy státu západního státu po uvolňování vztahů mezi Kubou a Spojenými státy. Hollande by se mě setkat s Raúlem Castrem, se kterým by měl hovořit o francouzských investicích na Kubě. Údajně je naplánováno i setkání francouzského prezidenta s Fidelem Castrem. Schůzka zatím nebyla oficiálně potvrzena. 

Francouzský prezident promluvil o cíli své cesty už krátce po příletu na letišti v Havaně

Francouzský prezident promluvil o cíli své cesty už krátce po příletu na letišti v Havaně,zdroj: Profimedia.cz

Návštěva šéfa Elysejského paláce na "ostrově svobody" je vedle počínajícího sbližování vztahů karibské země se Spojenými státy vnímána jako další krok levicových západních politiků ve snaze o vytažení Kuby z mezinárodní izolace. Francie patří v rámci EU vedle Španělska mezi země s vstřícnějším přístupem ke kubánskému komunistickému režimu. 

Paříž navzdory americkému embargu na ostrově dlouhodobě investuje a Kuba má enormní zájem o další francouzské peníze. Havana by chtěla nasměrovat investice z Francie do klíčových sektorů jako je zemědělství, potravinářský průmysl, či doprava. S Hollandem přijedou na Kubu desítky zástupců francouzských firem. 

"Cílem této cesty je, aby Francie jako první mohla jménem Evropy a západních zemí říci Kubáncům, že jsme po jejich boku, pokud se sami rozhodnou překonat potřebné etapy k otevření se (světu)," řekl nejvyšší, francouzský představitel novinářům, kteří ho provázejí. 

Při jednodenní návštěvě se Hollande setká především s kubánským lídrem Raúlem Castrem. Hovoří se také o schůze s jeho legendárním bratrem Fidelem Castrem, pod jehož vedením se v Havaně chopili během revoluce v roce 1959 moci komunisté. Tato schůzka ale zatím nebyla oficiálně potvrzena.

Hollande ujistil, že se hodlá zabývat i demokratizací ostrova. "Budu mluvit o lidských právech, protože Francie nezůstává nikdy němá, když jsou někde političtí vězni, když se porušují svobody," řekl francouzský levicový prezident. 

Tagy: Francie Kuba francouzský prezident

Zdroje: ČTK